Severské filmové čtvrtky: SKLENĚNÁ ZEMĚ

Kde:  Kino Evald (Národní 28, Praha 1)

Kdy04.12.2014 – 19:00

 

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky litevský film

SKLENĚNÁ ZEMĚ (Stiklo šalis, Litva, 2004, 68 min)

Režie: Janina Lapinskaite
Hrají: Jurga Kalvaityte, Povilas Budrys, Urtė Sėjūnaitė, Aldona Janušauskaitė, Antanas Venskus

profil filmu na ČSFD

V melancholické náladě podzimu přecházejícího v zimu se v mozaikovitých obrazech odvíjí na malém prostoru napínavý psychologický příběh mladé ženy, která trpí poporodní psychózou. Tento stav vytváří rámec pro vykreslení vztahů mezi ní, její sedmiletou dcerou, novorozeným synem a manželem. Žena, dcera i muž jako by žili své životy uvízlí sami v sobě, paralyzovaní danou situací. Vše dojde rozuzlení až v podobě zatoulaného psa, skrze nějž vyjde najevo pravda.

Celý příběh je umocněn působivou kamerou s jemným citem pro detail a hudbou, která snímku přidává na poetičnosti stejně jako kamera. Film byl natočen na motivy stejnojmenné povídky litevské autorky Vandy Juknaitė, která se podílela i na scénáři.

Promítání bude předcházet krátký úvod lituanistky Dáši Váňové o litevské kinematografii.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na
www.evald.cz.

trailer s českými titulky:Projekt Severské filmové čtvrtky podpořil Magistrát hl. m. Prahy. Partnerem promítání jsou Komorní kino Evald, distribuční společnost CinemArt a produkční společnost Studija „2000“.