Severské filmové čtvrtky: SAMOTÁŘ

Netradiční milostný příběh s lodní poetikou

Eivind bydlí na lodi Jernanger, která posledních třicet let kotví u mola v norském Stavangeru. Na lodi provozuje i café bar, jehož stálým inventářem jsou jeho nejstarší kamarád s přezdívkou Právník, opálený Pedersen, který každoročně tráví s manželkou půlku roku ve Španělsku, a Rolvsen platící za pivo muzikou. Eivind je temperamentní a ničeho se nebojí, kromě jediného – lásky. Ani po letech nedokáže zapomenout na přítelkyni z mládí jménem Beatrice, kterou nechal daleko na severu. Chtěl se totiž nejdřív trochu porozhlédnout po světě, ale k Beatrice se pak už nikdy nevrátil. Teď vstoupil Eivindovi do života mladík Kris, před nímž stojí podobná volba. Vydá se v Eivindových stopách, nebo zvolí vlastní cestu?

Snímek se do velké míry opírá o herecký výkon představitele hlavní role – zkušeného Bjørna Sundquista. Obzvlášť výrazně se do paměti diváků zapsal ve filmech Nula stupňů KelvinaMůj žárlivý holič. Zdatně mu sekunduje také Pål Sverre Hagen, jenž v této době už měl za sebou první výrazné herecké úspěchy (Rozbouřené vody, Max Manus), ale jeho největší role v Kon-Tiki měla teprve přijít. Snímek od režiséra černé komedie Detektor získal v roce 2009 Cenu publika na mezinárodním filmovém festivalu v Tromsø.

Promítání bude předcházet krátký úvod o dějišti filmu, přístavu Stavanger na jihozápadním pobřeží Norska.

SAMOTÁŘ (Jernanger, Norsko, 2009, 92 min)

Režie: Pål Jackman
Scénář: Pål Jackman, Eigil Kvie Jansen
Hrají: Bjørn Sundquist, Pål Sverre Hagen, Nils Utsi, Hans Petter Hansen, Magne Høyland, Mary Sarre, Inga Marja Sarre
Stránka filmu na ČSFD

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek: www.evald.cz

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a Velvyslanectvím Norského království v ČR v rámci projektu Severské filmové čtvrtky.