Severské filmové čtvrtky: RARE EXPORTS

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky finskou akční vánoční komedii Rare Exports.

RARE EXPORTS (Finsko, 2010, 84 min)

Režie: Jalmari Helander
Hrají: Onni Tommila, Jorma Tommila, Tommi Korpela, Rauno Juvonen, Per Christian Ellefsen, Ilmari Järvenpää, Peeter Jakobi, Jonathan Hutchings

Stránka filmu na ČSFD

„O letošních Vánocích uvěří v Santu Clause každý.“

Zapomeňte na milého staříka v červeném z reklamy na Coca Colu. Finové mají o Santa Clausovi jinou představu. Když tuto lehce děsivou bytost z finských pověstí vykopou američtí vědci nedaleko hory Korvatunturi u polárního kruhu, začnou se dít podivné věci. Neohrožený chlapec, pár sveřepých lovců a tajemství ukryté hluboko v ledu rozhýbou v této finské fantasy variaci na horor Věc srdce a místy i bránice do pořádných otáček.

Finský snímek Rare Exports je ukázkou finského mistrovského pohrávání si s národními tradicemi v neotřelém žánrovém vyprávění. Svižný rodinný film s fantasy a hororovými prvky charakterizuje severská drsnost a černý humor podobně jako místní pohádky a pověsti.

Režisér Jalmari Helander nejdříve na santaclausovské téma natočil dva krátké filmy (Rare Exports Inc., 2003, a Rare Exports: The Official Safety Instructions, 2005), které slavily takový virální úspěch po celém světě, že natočení celovečerního snímku bylo nasnadě. Rare Exports získaly cenu za nejlepší film, kameru a režii na festivalu v Locarnu, diváckou cenu na bruselském festivalu fantastického filmu, režiséra Helandera a producenta Petriho Jokirantu doma ocenili Finskou státní filmovou cenou a filmovou cenou Jussi za nejlepší kameru, hudbu, zvuk, střih a kostýmy. Zajímavostí je, že ve filmu hrají výhradně muži a chlapci.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.