Severské filmové čtvrtky: PALME

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky švédský dokumentární film

PALME (Švédsko, 2012, 103 min)

Režie: Kristina Lindström, Maud Nycander

Hrají: Olof Palme, Lisbet Palme, Ingmar Bergman, Fidel Castro, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Benny Andersson, Michail Sergejevič Gorbačov, George Harrison, Jacqueline Kennedy, John Lennon, Paul McCartney, Richard Nixon, Ronald Reagan, Pete Seeger, Ringo Starr, Max von Sydow

Stránka filmu na ČSFD

U příležitosti letošního 30. výročí smrti Olofa Palmeho promítáme dokumentární film o životě a smrti jednoho z nejznámějších politiků 20. století.

V pátek večer 28. února 1986 byl na ulici cestou z kina neznámým pachatelem zastřelen švédský premiér Olof Palme (1927‒1986). Jeho smrt tvrdě zasáhla mnoho obyvatel země a navždy změnila nevinnou tvář Švédska. Film vypovídá o životě a kariéře tohoto ambiciózního i kontroverzního politika od mládí až po jeho smrt a umožňuje nám nahlédnout do jeho soukromí prostřednictvím rodinných fotografií a videí. Snímek získal ve Švédsku prestižní cenu Guldbagge za nejlepší dokumentární film, střih a hudbu.

Promítání bude předcházet krátký úvod Martina Severýna o atentátu na Palmeho, ve kterém představíme různé, více či méně pravděpodobné teorie týkající se jeho vraždy.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Palme 1

Projekt Severské filmové čtvrtky podpořil Magistrát hlavního města Prahy. Promítání filmu Palme se koná ve spolupráci se Švédským velvyslanectvím, Švédským filmovým institutem a Švédským institutem.