Severské filmové čtvrtky: MLADÁ LÉTA ERIKA NIETZSCHEHO

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a Dánským velvyslanectvím v Praze uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky dánský film

MLADÁ LÉTA ERIKA NIETZSCHEHO (De unge år, Dánsko/Itálie/Švédsko/Rakousko, 2007, 91 min)

Režie: Jacob Thuesen
Scénář: Lars von Trier
Hrají: Jonatan Spang, David Dencik, Carl Martin Norén, Nikolaj Coster-Waldau, Therese Damsgaard, Søren Malling, Dejan Cukic, Lars von Trier

Stránka filmu na ČSFD

Drama plné komických prvků a břitký obraz nadutého, ale zábavného světa filmu.

Erik Nietzsche je inteligentní, ale v mnoha ohledech plachý a nezkušený mladý muž, který věří, že je předurčen stát se filmovým režisérem. Na sklonku sedmdesátých let je přijat do Dánské státní filmové školy, a vstupuje tak do světa nerudných profesorů, podivných spolužáků a nepsaných pravidel. Nastává pro něj období plné radosti a úzkosti zároveň. Prožívá konflikty s odborovými svazy i vztah se seběvedomou panovačnou ženou, která odmítá závazky. Nejprve se ve světě filmu cítí jako cizinec, později se ho ale rozhodne dobýt.

Scénář s autobiografickými prvky napsal slavný dánský režisér Lars von Trier: nejprve tichý student, později světoznámý velikán dánského filmu a spoluzakladatel filmařského hnutí Dogma 95.

Ve filmu se objevuje celá plejáda známých dánských a švédských herců, například David Dencik (O kuřatech a lidech, Zabijáci), Søren Malling (Boj, 1864) nebo Nikolaj Coster-Waldau, kterého diváci znají především ze seriálu Hra o trůny nebo z filmu Lovci hlav.

Promítání bude předcházet krátký úvod o Larsi von Trierovi.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Film zapůjčilo Dánské velvyslanectví v Praze, práva poskytl Dánský filmový institut.