Severské filmové čtvrtky: KORSO

Trpký obraz ulice aneb Finsko, jak ho neznáte.

Dvacetiletý Markus miluje basketbal a sní o tom, že se jednou prosadí v newyorském streetballu. Jeho smůlou je, že žije na bohem zapomenutém finském předměstí Korso. A tak celé dny jen hraje pouliční basketbal a popíjí s přáteli, což ho k jeho snu moc nepřibližuje. Když si Markuse začne dobírat sestřin přítel, mladík se nechá vyhecovat k tomu, aby se svůj sen přece jen pokusil uskutečnit. Letenka do New Yorku ovšem něco stojí a Markus je bez práce a peněz. Začne proto zbrkle hledat cestu, jak si letenku obstarat. Klidně i takovou, která není zrovna bezpečná ani legální…

Sociální drama Korso o životě ulice získalo ve Finsku pochvalné recenze a spolu s nimi si vysloužilo přezdívku finský Trainspotting. Film hledá odpověď na otázku, zda se člověk může vymanit ze spárů svého okolí, když mu schází zázemí a perspektiva čehokoli lepšího. Syrový snímek dotváří soundtrack, v němž se zrcadlí atmosféra bezvýchodného předměstí, a svižný střih.

V hlavní roli se představí Mikko Neuvonen, který patří k nejvýraznějším finským hercům mladé generace. Čeští diváci jej mohou znát z komedie Mrzout (Mielensäpahoittaja, 2014) či krimi Zákon ledové země (Armoton maa, 2017). Vedle herectví se věnuje také elektronické hudbě a hrdelnímu zpěvu – vystupuje pod pseudonymem Mikko Heikinpoika. Bezskrupulózního místního mafiána Murikku pak ztvárnil Petri Manninen. Za svůj démonický výkon získal finskou národní filmovou cenu Jussi pro herce ve vedlejší roli.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

KORSO (Finsko, 2014, 90 min)
Režie: Akseli Tuomivaara
Scénář: Jenni Toivoniemi, Kirsikka Saari
Hrají: Mikko Neuvonen, Iiro Panula, Niko Vakkuri, Iida Lampela, Richmond Ghansah, Petri Manninen

Stránka filmu na ČSFD: https://www.csfd.cz/film/359558-korso/prehled/

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald v rámci projektu Severské filmové čtvrtky.