Severské filmové čtvrtky: BÍLÁ NOC

Dánské psychologické drama o dalekosáhlých následcích jedné zdánlivě drobné šarvátky, ale i o křehkých rodinných vztazích poznamenaných dávnou tragédií.

Úspěšný realitní makléř Ulrich má vše, co by si mohl přát: skvělou práci, krásnou ženu a luxusní byt v centru Kodaně. Jednoho dne uzavře další výnosný obchod, což se rozhodne náležitě oslavit. V baru se náhle octne v potyčce s agresivním opilcem. Jedna dobře mířená rána pěstí udělá své: opilec Allan, otec dvou malých dětí, padá a udeří se do hlavy tak nešťastně, že na místě zemře. Ulrichova existence se začíná hroutit. Trápí ho výčitky svědomí za onu tragickou noc, ale začne se mu vracet i vzpomínka na jednu dávnou událost, která narušila jeho vztahy s vlastní rodinou. Do příběhu se začínají promítat i další temná témata, jako je alkoholismus, drogy a násilí ve vztazích. Ulrich se propadá až na úplné dno. Pokusí se vykoupit svá provinění penězi, ale pomůže to? Podaří se Ulrichovi opět si uspořádat život a urovnat rodinné vztahy?

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald uvede v rámci projektu Severské filmové čtvrtky dánské psychologické drama

BÍLÁ NOC (Hvid nat,Dánsko, 2007, 100 min)

Režie: Jannik Johansen
Scénář: Anders Thomas Jensen, Jannik Johansen  
Hrají: Lars Brygmann, Anne Sofie Espersen, Morten Grunwald

Stránka filmu na ČSFD (71 %)

Hlavní postavu ve filmu ztvárnil Lars Brygmann, který za svůj výkon obdržel Robertovu cenu udělovanou Dánskou filmovou akademií. Českému publiku je Brygmann známý i z filmů Ten, koho se bojíš (Den du frygter) z roku 2008, kde se objevil v roli vědce Frederika hledajícího dobrovolníky pro svůj psychiatrický experiment. Ve stejném roce šla do kin i temná komedie Ukrutně šťastni (Fryktelig lykkelig), kde ho můžeme vidět v roli Dr. Zerlenga. V neposlední řadě ztvárnil Brygmann malou roli i v jednom z nejznámějších filmů režiséra Vinterberga jménem Rodinná oslava (Festen). Tento bezmála kultovní film pojednává o proměně poklidné rodinné oslavy v jeden velký, postupně gradující konflikt plný starých křivd a nevyslovených traumat.

Promítání bude předcházet krátký úvod o představiteli hlavní role.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Promítání umožnily Dánské velvyslanectví v České republice a Dánský filmový institut. Děkujeme.