Severské filmové čtvrtky: AUTOR NEZNÁMÝ

Citlivé finské drama o životních hodnotách

Olavi se celý život věnoval obchodování s uměním. Teď se chystá přenechat zákazníky mladší generaci, ale ještě než odejde do důchodu, čekají ho dvě důležité věci. Na aukci jeho pozornost upoutá nepodepsaný obraz Krista a Olavi má tušení, že by autorem nenápadného, avšak mistrovsky provedeného plátna mohl být Ilja Repin. Pokud se mu obraz podaří získat a prokázat autorství, bude to vskutku obdivuhodné zakončení kariéry. Do pátrání po původu díla se navíc zapojí i jeho vnuk Otto, který si tak chce splnit povinnou školní praxi. Olavi ho nejdřív bere jako roztržitého mladíka, co si ničeho neváží, ale pak Otto projeví opravdový zájem. Místo plánovaného odpočinku tak Olavi najednou bojuje nejen o životní obchod, ale i o obnovení pouta k rodině.

Lehce melancholické drama Klause Häröa zavede diváky do helsinských aukčních síní, světa peněz, ale i do přesvědčivě ztvárněných soukromých chvil, v nichž peníze ve světle mezilidských vztahů ztrácejí svou hodnotu. Herec Heikki Nousiainen vyzařuje v roli Olaviho až dojemnou křehkost stáří a zároveň silnou touhu překonat své dosavadní úspěchy.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

AUTOR NEZNÁMÝ (Tuntematon mestari, Finsko, 2018, 95 min)

Režie: Klaus Härö
Scénář: Anna Heinämaa
Hrají: Heikki Nousiainen, Pirjo Lonka, Amos Brotherus, Stefan Sauk a další
Stránka filmu na ČSFD (75 %)

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 139 Kč
Vstupenky lze zakoupit online přes www.evald.cz nebo na pokladně kina.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt v rámci projektu Severské filmové čtvrtky.