Severské a pobaltské filmy na festivalu Febiofest 2022

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest od 28. dubna do 4. května přinese více než 90 filmů reprezentujících to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie.

Devětadvacátý ročník festivalu nabízí hned několik severských a pobaltských filmových novinek. V hlavní soutěži se představí dánský film Jako v nebi, v soutěži komedií bude o přízeň poroty usilovat islandské Policejní tajemství. Do Prahy přijedou režiséři a režisérky Hannes Þór Halldórsson, Alli Haapasalo (Holčičí film), Isabella Eklöf (Prázdniny) a herečka Eleonoora Kauhanen (Holčičí film).

Na co dalšího ze severské tvorby se můžeme těšit?

Bergmanův ostrov (Francie, Belgie, Švédsko, Německo)
Francouzská režisérka se severskými kořeny Mia Hansen-Løve se svými snímky opakovaně září na největších festivalech jako Cannes nebo Berlinale. Bergmanův ostrov točila na ostrově Fårö, přímo v místech, kde žil a tvořil Ingmar Bergman.

Borgman (Belgie, Dánsko, Nizozemsko)
Tragikomedie režiséra Alexe van Warmerdama soutěžila v Cannes a získala tři nejprestižnější nizozemské filmové ceny Zlaté tele. (Jazyk filmu: nizozemština, angličtina)

Dvojník (USA, Finsko)
Dvojník režiséra Rileyho Stearnse se celý natáčel ve finském Tampere, premiéru měl na letošním Sundance. (Jazyk: angličtina)

Film o životě (Litva)
Absolventka režie na Litevské akademii hudby a filmu Dovilė Šarutytė má na kontě několik domácích ocenění za své krátkometrážní snímky. Film o životě inspirovaný vlastními emocionálními prožitky je její celovečerní debut.

Holčičí film (Finsko)
Film finské filmové i televizní režisérky a scenáristky Alli Haapasalo se setkal s nadšeným přijetím předních filmových festivalů – měl premiéru na Sundance, kde vyhrál Cenu diváků, poté byl uveden i na Berlinale.

Jako v nebi (Dánsko)
Celovečerní debut režisérky jménem Tea Lindeburg získal cenu za režii a nejlepší herecký výkon v hlavní roli na MFF San Sebastián.

Nepřivolávej nic zlého (Dánsko)
Snímek režiséra a herce Christiana Tafdrupa si všímá strachů vyvěrajících z běžného života a sociálních vazeb.

Policejní tajemství (Island)
Brankář islandské fotbalové reprezentace Hannes Þór Halldórsson se filmařsky prosadil nejprve jako tvůrce reklam a videoklipů. Policejní tajemství je jeho celovečerním debutem.

Prázdniny (Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, Turecko)
Celovečerní debut švédská režisérky a scenáristky Isabelly Eklöf získal čtyři ceny dánské kritiky Bodil.

Slepý muž, který neviděl Titanic (Finsko)
Audiovizuálně uhrančivé drama s komediálními prvky režiséra Teemua Nikkiho vzbudilo pozornost na festivalu v Benátkách, odkud si odvezlo Cenu diváků.

Vychoval jsem vraha (Dánsko, Švédsko, Francie, Belgie)
Dokument švédských filmařů (a manželů) Fridy a Lasseho Barkforsových o rodičích školních střelců. (Jazyk: angličtina)

Západ slunce (Mexiko, Francie, Švédsko)
Oceňovaný mexický režisér Michel Franco natočil tichou studii rodinných vazeb odehrávající se v krásném, ale nebezpečném prostředí. Film se dočkal vřelé kritické odezvy na festivalech v Benátkách i Torontu. (Jazyk: angličtina, španělština)

Dánský film Jako v nebi se představí v hlavní soutěži

Více informací na www.febiofest.cz.