O severském podivnu: Siri Pettersen a Laura Lindstedt

O severském podivnu a jeho společenských přesazích ve vzducholodi Gulliver.

Vrcholem festivalu Dny Severu 2017 bude v Praze beseda se dvěma severskými spisovatelkami – Norkou Siri Pettersen, autorkou úspěšné fantasy trilogie Havraní kruhy (Ódinovo dítě, Plíseň, Síla), a Finkou Laurou Lindstedt, nositelkou prestižní ceny Finlandia, kterou obdržela za těžko zařaditelný román Oneiron. Obě autorky se ve svých knihách přes určitý žánrový nádech dotýkají důležitých společenských témat – postavení a role ženy, násilí na ženách, rasové otázky, tolerance či ekologie. A právě místo našeho setkání, Centrum současného umění DOX, v sobě jedinečně snoubí svět fantazie zhmotněné vzducholodí Gulliver a kruté reality zosobněné aktuální výstavou Před očima: Příběhy Iráku. Moderuje Michal Švec.

Norsky a finsky, tlumočeno do češtiny.

Vstupné: 60 Kč (40 Kč studenti, důchodci)
Kapacita omezena, místa si rezervujte přes formulář bit.ly/o-severskem-podivnu.

Nezapomeňte se teple obléknout!


Siri Pettersen (nar. 1971) je norská spisovatelka, autorka komiksů a ilustrátorka původem z Trondheimu. Za první díl trilogie Havraní kruhy, Ódinovo dítě (2013; česky Host 2016), obdržela Fabelprisen, ocenění udělované nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy, a celou řadu nominací na další literární ceny. Po druhém dílu Plíseň (2014; česky Host 2017) vychází na podzim 2017 poslední část série Síla (2015). Na norském trhu se nedávno objevila Bobla, magicko-realistická knížka pro děti, a v současné době Siri pracuje na knize volně související s Havraními kruhy.

Laura Lindstedt (nar. 1976) je finská spisovatelka a literární vědkyně. Hned její debut s názvem Nůžky z roku 2007 byl nominován nejen na ocenění největšího finského deníku Helsingin Sanomat, ale i na prestižní literární cenu Finlandia. Její druhý román Oneiron  (česky Argo 2017) tuto cenu v roce 2015 získal. Vypráví o sedmi ženách, každá je z jiné země. Nacházejí se v posmrtném meziprostoru, odkud se nedá dostat jinak než prostřednictvím slov, skrze vyprávění. Čas, jak ho známe, přestává existovat. Tělesné potřeby pomalu vyhasínají. Co se stalo? Co je osudem těchto žen, které si navzájem svěřují své neobvyklé životní příběhy?


Nestíháte besedu, ale chtěli byste se setkat se Siri Pettersen? Šanci máte ještě 21. 11. v Brně a 24. 11. na autogramiádě v Praze v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

Akci pořádají Skandinávský dům a Centrum současného umění DOX za podpory Ministerstva kultury ČR, literárních agentur NORLA a FILI a ve spolupráci s nakladatelstvími Host a Argo.

Obrázek – zdroj: https://farm5.static.flickr.com