Setkání s islandským spisovatelem Jónem Kalmanem Stefánssonem

Užijte si poslední květnový večer se severskou literaturou! Skandinávský dům a nakladatelství dybbuk Vás srdečně zvou na besedu se známým islandským spisovatelem Jónem Kalmanem Stefánssonem, autorem několika sbírek poezie a mnoha románů, v češtině zatím vyšly jeho knihy Letní světlo, a pak přijde noc, Ráj a peklo a na něj volně navazující Smutek andělů, poslední díl této trilogie vyjde na podzim.

Beseda proběhne 31. 5. 2016 od 20 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). Moderovat bude skandinavistka Marie Novotná, tlumočení do češtiny zajistí Marta Bartošková. Večer ozvláštní také četba několika ukázek.

Vstupné dobrovolné.

2945689-jon-kalman-stefansson

Jón Kalman Stefánsson (nar. 1963) byl čtyřikrát nominován na cenu Severské rady za literaturu a je bezesporu jedním z mezinárodně nejznámějších islandských spisovatelů. Je autorem tří sbírek poezie a deseti románů. Za román Letní světlo, a pak přijde noc získal v roce 2005 Islandskou cenu za literaturu (Íslensku bókmenntaverðlaunin).

Stefánssonovým velkým tématem je islandský venkov, o kterém vypráví s přiznanou inspirací romantismem, nikdy ale nesklouzne do pathosu ani zjednodušujících zkratek. Vypráví o každodenním životě obyčejných Islanďanů, ať už třeba rybářů (zejména v u českých čtenářů asi nejznámější knize Ráj a peklo) nebo vesnických žen, připoutaných konvencemi a drsnou realitou života k mužům i místům, které by si  jinak samy nejspíš nezvolily. I přes typicky islandské zasazení příběhu jde nakonec v podstatě o univerzální vyprávění o křehkosti života a důležitosti mezilidských vztahů, podávané ve vyvážených dávkách romantiky a ironie.

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

Zdroje obrázků: http://www.b.dk, http://grapevine.is