Satyricon – Die By My Hand

Norská hvězdná blackmetalová kapela Satyricon loni po čtyřiadvaceti letech existence potěšila metalové fanoušky vydáním své zatím nejambicióznější kompilace nazvané Satyricon – Live at the Opera. Jak už název napovídá, album vzniklo ve spolupráci s Norskou národní operou (Den Norske Opera) a skládá se z jednoho DVD a dvou CD, dohromady v délce přes tři hodiny. Satyricon tak navázali na trend metalových kapel nahrávat s kompletním živým symfonickým doprovodem, stejně jako například Metallica nebo Epica, nejznámější je však samozřejmě experiment symphonic-blackmetalových Norů Dimmu Borgir, kteří na svém devátém studiovém albu Abrahadabra nahrávali nejen s orchestrem, ale i se sborem Schola Cantorum.

Právě Satyricon však byli vždy velice kreativní a nikdy neustrnuli ve stereotypu jako mnoho jiných „jen“ blackmetalových kapel – neměnné duo Satyr (Sigurd Wongraven, zejména vokály, ale i basa, kytara a klávesy) a Frost (Kjetil-Vidar Haraldstad, bicí) spolu sice hraje již od roku 1993, na živá vystoupení i studiové nahrávky k sobě ale přibírají další hudebníky, hrály s nimi i takové hvězdy jako Nocturno Culto (Ted Skjellum, tedy polovina kultovních Darkthrone), Samoth z Emperor, nebo během amerického turné dokonce i Joey Jordison z nu-metalové skupiny Slipknot. Od alba Rebel Extravaganza z roku 1999 hrají Satyricon podstatně melodičtější formu black metalu, často nazývaný black ‚n‘ roll.

Satyricon už s operou nebo orchestrem spolupracovali na albech Volcano; Now, Diabolical nebo The Age Of Nero, vždy šlo však jen o ozvláštnění jednotlivých písní – na Live at the Opera jsou všechny písně znovu přepracovány do nových aranžmá. V této kompilaci zazní mnoho z největších hitů napříč diskografií skupiny – mimo jiné Now, Diabolical, Die By My Hand, Den Siste, To The Mountains, The Pentagram Burns, a samozřejmě nemůže chybět ani Mother North, která Satyricon už v dubnu 1996 proslavila, a dodnes patří k nejhranějším (a na koncertech bez výjimky nejžádanějším) hitům, na tomto albu ji však slyšíme ve značně pompéznějším sborovém zpracování – ať už patříte ke skalním fanouškům Satyricon, nebo vás jen zajímá, jak dopadl další z pokusů spojit metal s operou, album Live at the Opera rozhodně stojí za poslech.

Autor článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům