Šarlota Amálie Hesensko-Kaselská (27. dubna 1650 – 27. března 1714) byla dánsko-norskou královnou mezi lety 1670 až 1699.
V sedmnácti letech se provdala za dánského prince Kristiána, pozdějšího krále Kristiána V. Korunovace proběhla o tři roky později na zámku Frederiksborg a z jejich manželství vzešlo osm dětí (včetně příštího dánského krále Frederika IV.), přestože sňatek uzavřeli z politických důvodů a král byl po dobu trvání jejich manželství ustavičně nevěrný.
Šarlota Amálie mluvila německy, francouzsky, italsky a zajímala se o historii, fyziku a filozofii. Byla vychovaná jako kalvinistka, nicméně podle dohody nemusela po svatbě vyznání měnit, přestože král Kristián V. reprezentoval státní luteránskou církev. Značnou popularitu získala během útoku švédského krále Karla XII. na Kodaň, kdy organizovala obranu hlavního města.
V roce 1699 Šarlota ovdověla a rozhodla se zakoupit sídlo v Kodani, dnes známé jako Charlottenborg, kde pobývala až do své smrti. Od roku 1744 zde sídlí Dánská královská akademie umění.
Královna Šarlota Amálie Hesensko-Kaselská byla pochována v katedrále v Roskilde, která je nejdůležitějším pohřebním místem dánských panovníků. Její jméno, Charlotte Amalie, dodnes nese hlavní město autonomního území Amerických Panenských ostrovů. Ty se nachází na ostrově svatého Tomáše a v době založení spadaly pod Dánsko.
Autorka článku: Antonie Dědečková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: da.wikipedia.org