Rudá mlha v Praze

Koncem 60. let 20. století obestřela severskou společnost a kulturu rudá mlha – radikálně levicové myšlenky inspirované Ho Či Minem, Fidelem Castrem a především Mao Ce-tungem. TISKOVÁ ZPRÁVA

Protestní hnutí, jehož tvář se postupně proměnila od levicově demokratického k levicově totalitnímu, brzy získalo značný vliv mezi intelektuály a umělci, obzvláště literáty. K nejvýraznějším mluvčím patřil například spisovatel Dag Solstad, který v současnosti bývá považován za největšího žijícího norského spisovatele. Na promítání filmu Středoškolský profesor Pedersen natočené podle Solstadovy románové výpovědi vystřízlivělého radikála, naváže moderovaná beseda s odborníky na severskou kulturu, společnost a dějiny – Helenou Březinovou a Barborou Skálovou.

STŘEDOŠKOLSKÝ PROFESOR PEDERSEN (Norsko, 2006, 123 min)

V sedmdesátých letech bylo Norsko vroucím kotlem politických idejí a názorových rozporů. A skvěle patrné je to právě ve snímku Hanse Pettera Molanda, který byl natočen podle knižní předlohy známého norského beletristy Daga Solstada.

Mladý učitel Knut Pedersen propadne kouzlu atraktivní Niny, agitátorky marxismu-leninismu a romantizující adorace Sovětského svazu a Číny. Po jejím boku se vrhne do vln vzrušujícího radikálního politického života, ale ani zaslepený idealismus mu nebrání všimnout si později jistých rozporů. Dostává se tak do paradoxní situace, z níž i díky notné režisérské nadsázce tryská (černý) humor a absurdita okamžiku.

V hlavních rolích Ane Dahl Torpová a Kristoffer Joner.

Film na ČSFD: www.csfd.cz/film/221029-stredoskolsky-profesor-pedersen

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 60 Kč (50 Kč pro členy Skandinávského domu)
Vstupenky budou k dostání na místě. Není nutná předchozí rezervace.