Reportáž: Čerstvá držitelka švédské Grammy Cornelia Jakobs poprvé v Praze

Ve středu 24. 1. 2024 měli čeští fanoušci možnost poslechnout si naživo Cornelii Jakobs, čerstvě oceněnou švédskou Grammy v kategorii Nováček roku. Do Prahy zpěvačka zamířila v rámci svého prvního evropského turné.

Koncert se odehrával v poměrně komorním, ale dostačujícím zázemí Rock Café v centru Prahy. Byť se počet návštěvníků zdál zpočátku skromný, před devátou hodinou, kdy měl koncert začínat, se už sál zaplnil nedočkavci. Čas zbývající do vystoupení hlavní hvězdy se snažila ukrátit česká písničkářka Elly, která dělala Cornelii předskokanku. Po jejím vystoupení jsou návštěvníci nuceni ještě chvilku čekat, ale s úderem deváté hodiny ustává hudba hrající v pozadí a všichni najednou začínají jásat a obracet pohled směrem ke mně. Než se stihnu zorientovat, zpozoruji, jak přímo kolem mě projde drobná postava, která je příčinou všeho toho nadšení. Cornelia vchází na pódium a bez jakýchkoliv okolků koncert započne prvními písničkami, přičemž posluchače okamžitě strhne nádherným chraplavým hlasem, ale také neskutečnou dávkou energie, kterou srší v průběhu celého večera.

Během zhruba hodinové show prokládané krátkými pauzami, které využije ke kontaktu s fanoušky, představí téměř veškeré své písně, včetně nové dosud nevydané, a tu tak měli návštěvníci možnost slyšet mezi prvními. V repertoáru pak nemůže chybět ani její nejznámější skladba Hold me closer, s níž obsadila krásnou bramborovou pozici před dvěma lety na 66. ročníku Velké ceny Eurovize, a s níž rozezpívala celý sál. Nadšení je obrovské, proto když Cornelia opustí pódium, po chvilce skandování se vrací zpět, aby jako přídavek zazpívala ještě dvě písně. Poté se již doopravdy rozloučí a odchází, její písně nám však ještě dlouho poté znějí v uších a zanechávají nás plné emocí. Byť by se mnohým mohla hodina hraní zdát jako krátká doba, koncert splnil vše, co se od něj očekávalo, a ještě mnohem víc. Všichni odcházejí nabití energií a s úsměvem na rtech.

Text a foto: Lenka Mošnerová, Skandinávský dům