Bubáci jsou odedávna nedílnou součástí dětského světa. Asi každý z nás se někdy takového tvora bál, třeba strašidla pod postelí nebo ve sklepě. V knize Strašidelná cesta finské autorky Tuutikki Tolonen (nar. 1975) se můžete do tajemného bubáčího světa doslova ponořit.
Finské podivno v dětském hávu
Strašidelná cesta (Mörköreitti, finsky 2016) je pokračováním úspěšného díla Strašidelná chůva (Mörkövahti, 2015, č. 2018), za které autorka získala nejedno literární ocenění a které již vyšlo ve více než dvaceti jazycích. Obě knihy svými ilustracemi doprovodil oblíbený finský ilustrátor Pasi Pitkänen.
Přestože je v knize výslovně uvedeno, že se jedná o volné pokračování, ve skutečnosti příběh navazuje přesně tam, kde skončila Strašidelná chůva. Text také k prvnímu dílu často odkazuje, a to téměř bez vysvětlování. Pokud jste tedy první díl nečetli – nebo už si ho moc nepamatujete –, pak se vám hlavně ze začátku bude v knize obtížně orientovat. Zejména s ohledem na dětské čtenáře může být trochu matoucí i to, že většina příběhu je rozdělená do několika dějových linií. Při čtení je proto potřeba se plně soustředit, čemuž napomáhá členění do tak akorát dlouhých kapitol.
Stejně jako v prvním dílu sledujeme trojici sourozenců Maikki, Kaapa a Hillu. Ti se v předchozí knize v souvislosti s přísně utajeným projektem seznámili s bubáky – účelem experimentu bylo zjistit, zda se bubáci můžou stát dětskými chůvami. Jak už to tak bývá, dopadlo to trochu jinak a děti se s bubáky místo toho spřátelily a nakonec jim pomohly dostat se zpět domů. Strašidelná cesta – jak už název napovídá – popisuje právě cestu do bubáčího světa. Nebojácná Maikki se totiž rozhodne tajemné bytosti následovat do podzemí.
Pokud se trochu orientujete ve finské literatuře, zatím dvoudílná bubáčí série vám může připomenout současný literární trend známý jako finské podivno (suomikumma). Ten spočívá v kombinování prvků sci-fi či fantasy s realitou, často s výrazným vlivem mytologie, lidové slovesnosti a severské přírody. Patří sem například kniha Ne před slunce západem (Ennen päivänlaskua ei voi, 2000, č. 2003) Johanny Sinisalo, která dokonce označení pro tento směr vymyslela. Zmíněné dílo pojednává o trollech, což od našich bubáků není až tak daleko.
Obě autorky také podobně tematizují vztah mezi fikcí a realitou – Tuutikki Tolonen v textu často naráží na reálně a téměř vědecky působící publikaci předního finského odborníka na bubáky. S tou se protagonisté – především Kaapo – neustále radí. Knihu snad lze označit za odlehčenou variantu finského podivna pro děti kolem 10 let. Skutečné finské podivno samozřejmě bývá mnohovrstevnatější a obvykle také společensky kritické. I tak je ale dílo na poměry svého žánru dost komplexní – nečekejte proto žádnou triviální dětskou knihu s primitivní zápletkou.
Strašidelná cesta si pohrává s dětskou fantazií, autorka zdařile rozpracovává originální motivy z prvního dílu (asi nejpovedenější je mluvící župan, který zde navíc dostává úplně novou roli) a přidává k nim i řadu dalších. Během podzemní pouti potkáváme spoustu tvorů a různých překážek, strašidelné prostředí kompenzují humorné scény, díky čemuž se děti budou při čtení střídavě bát a smát. Fantastický svět je povedený, snad jen v anotaci avizované srovnání s fenoménem Harryho Pottera je přehnané a úplně zbytečné.
Největší předností jsou hlavní postavy. Ani jedno z ústřední trojice dětí není dokonalé, každé má dobré i špatné vlastnosti. Je vlastně jedno, jestli vás Maikki, Kaapo a Hilla budou štvát nebo jim budete fandit (nejspíš půjde o směsici obojího): co do zobrazení dětských hrdinů je kniha typickým zástupcem severské dětské literatury. Děti stejně jako dospělí chybují, mají své zlozvyky, ale v jádru jsou upřímné a dobrosrdečné. Nespornou devízou knihy je i to, že každý ze sourozenců je úplně jiný. Jednak vám tedy nebudou splývat, jednak to zvyšuje šanci, že se dětští čtenáři s některým z hrdinů ztotožní. Kniha se také zlehka a citlivě dotýká problematiky ne úplně funkčního manželství – konkrétně toho, kdy je jeden z rodičů kvůli práci často pryč, a když se vrátí, děti úplně neví, jak se k němu mají chovat.
Svět bubáků není černobílý, stejně jako jeho dětští hrdinové. Pokud se o tom chcete přesvědčit a zažít s dětmi a jejich bubáčími společníky nejedno dobrodružství, Strašidelná cesta je dobrou volbou.
Autor recenze: Petr Kujal, Skandinávský dům
Tuutikki Tolonen: Strašidelná cesta. Přel. Alžběta Štolová. Portál, Praha, 2020.