Recenze audioknihy: Yrsa Sigurðardóttir – DNA

Román DNA je prvním dílem krimi série od úspěšné islandské spisovatelky Yrsy Sigurðardóttir. Hlavními hrdiny této ságy jsou sociální pracovnice Freyja a vyšetřovatel Huldar, kteří vyšetřují vraždu mladé ženy.

Ještě před zaposloucháním zaujme vizuál audioknihy se skrytým příjmením autorky, což je ostatně příznačné i pro další knihy této série. S ohledem na jedinečnost Yrsina křestního jména to ale ničemu nevadí, ba naopak zajímavým způsobem dotváří „obchodní značku“ spisovatelky.

Yrsa Sigurðardóttir skvěle ovládá své řemeslo a dovede v krimi románech udržovat napětí. Vraždy, ke kterým se pachatel v tomto díle uchýlí, jsou tak akorát bizarní a zároveň, ač poměrně brutální, nejsou popisovány do příliš mučivých detailů, které by citlivější posluchače odradily. Příběh je variací na téma sourozenců rozdělených nepřízní osudu. Byla jsem zvědavá, kam spisovatelka toto mírně obehrané téma posune. Jakmile jsem začala tušit, k jakému cíli děj směřuje, doufala jsem, že se vyhne nelogické zkratce – bohužel marně. Finální rozuzlení mi připadalo poněkud překotné a vybájené a vzhledem k jinak poměrně realistickému a uvěřitelnému příběhu mě zklamalo.

Také k jazykové stránce mám výtky. V poslechu mě rušilo nadužívání archaismů, obzvláště u postav mladších ročníků mi vadily slovní obraty, které by dnešní mladí použili jen stěží. U tak specifického jazyka, jakým je islandština, však posluchač nemá moc šancí zhodnotit, zda se jedná o původní záměr autorky nebo spíše neobratnost českého překladatele. I vzhledem k tomu, že román do češtiny bohužel nebyl přeložen z původního jazyka, se osobně kloním spíše ke „ztrátě v překladu“.

Audioknihu načetla herečka Klára Cibulková, která má velmi příjemný a bezchybný projev, ale typově mi k tomuto krimi příběhu úplně neseděl. Například teenageři vyznívají v jejím podání poněkud dětinsky, což v kombinaci s archaismy vytváří podivný obrázek.

Audiokniha je členěna dle jednotlivých kapitol. Ty mají přiměřenou délku a navazují na sebe po hudebních předělech, které jsou občas trochu nelibozvučné, ale do trýznivé atmosféry románu se hodí. Zábavné ozvláštnění by mohl tvořit číselný hlavolam, který se jedna z postav pokouší rozluštit. Domnívám se ale, že pro případné luštitele z řad posluchačů je v tomto případě vhodnější tištěná verze knihy, ke které se mohou vracet a ověřovat si případně své teorie.

Celkově se DNA řadí spíše k průměru severských krimi – jedná se o jednohubku, která určitě neurazí, ale touhu okamžitě se zaposlouchat do dalšího dílu nevyvolá.

Yrsa Sigurðardóttir: DNA (audiokniha). Překlad: Milan Lžička. Čte: Klára Cibulková. Vyd. OneHotBook, 2019. Délka nahrávky: 14 hodin 37 minut.

Autorka recenze: Lucie Karalová