Audioknihy zažívají zlaté časy a velmi oblíbené jsou u posluchačů klasické romány. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se na virtuálních pultech audioknihkupectví objeví také legendární historický román z pera finského spisovatele Miky Waltariho (1908‒1979), který svého času vyvolal obrovskou vlnu zájmu o starověký Egypt. Výzvy se nakonec chopilo vydavatelství OneHotBook, které patří k tahounům na trhu a s adaptacemi klasických literárních děl má již bohaté zkušenosti. V roce 2014 vydali také Waltariho Pád Cařihradu (2014) a o rok později Tajemného Etruska ve spolupráci s Českým rozhlasem.
Příběh lékaře Sinuheta se odehrává během bouřlivého období za vlády faraona Amenhotepa IV., známého jako Achnatona, zakladatele kultu slunečního boha Atona. Faraonova snaha učinit svět lepším a spravedlivějším místem přinesla naprosto opačný výsledek, náboženská revoluce způsobila krveprolití a uvrhla Egypt do občanské války. Sinuhet, královský otevírač lebek a osobní lékař faraona, v tom všem sehraje důležitou roli, aniž by o to vůbec usiloval.
Sinuhet neboli Ten, který je osamělý, na samém začátku předesílá, že se jedná o životopis, který píše především kvůli sobě samému. Životopisné vyprávění patřilo ve starém Egyptě mezi oblíbené žánry a dokonce se zachoval i příběh o jakémsi písaři Sinuhetovi, který ovšem s hrdinou finského románu nemá mnoho společného. Mika Waltari psal Egypťana Sinuheta v dobách, kdy zuřila druhá světová válka, a pocit ztracenosti ve světě plném bezpráví se samozřejmě promítl i do románu. Waltari cítil podobně jako Sinuhet bezmoc. Snad proto se dokázal tak vcítit do role člověka, který by rád pomohl změnit svět k lepšímu, a přesto mu není přáno. Jak už tomu tak bývá, historický román je zároveň odrazem doby svého vzniku.
Sinuhet vyšel jako jednohlasá audiokniha, všechny postavy namluvil Lukáš Hlavica. Vzhledem k tomu, že celková stopáž činí 40 hodin, je vpravdě kumšt dokázat, aby se příběh brzy neslil v jednolitý zvukový záznam. Lukáš Hlavica si naštěstí s textem poradil. Střídá různé hlasové polohy v závislosti na tom, která postava právě hovoří, přirozeně plynou také dlouhé monology plné dnes archaických výrazů a obratů. Audiokniha vychází ze staršího, ale výborného překladu Marty Hellmuthové, jíž se povedlo převést způsob vyprávění tak, že skutečně evokuje dávné časy, aniž by však působil těžkopádně.
Egypťan Sinuhet je skutečně dobře zpracovaná audioverze proslulého historického románu, a pokud vás kdy od čtení odrazovala tloušťka knihy, audioknižní podoba by si vás mohla získat. Nakonec se snad ještě sluší dodat, že se Egypťan Sinuhet propracoval mezi adepty na Audioknihu roku 2020, a zaujímá tak místo mezi díly, jako jsou Styronova Sophiina volba či Tři kamarádi od Ericha Marii Remarquea.
Autorka recenze: Anežka Soukupová, Skandinávský dům
Mika Waltari: Egypťan Sinuhet (audiokniha). Překlad: Marta Hellmuthová. Čte: Lukáš Hlavica. Vyd. OneHotBook, 2020. Délka nahrávky: 40 hodin 3 minuty.
Obrázek – zdroj: audiolibrix.com