#ReadNordicFilm: Zde Harold

Skandinávský dům ve spolupráci s Film Europe pokračuje dalším literárně-filmový úvodem v novém cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm.

V srpnu představíme humorný norský snímek Zde Harold inspirovaný knihou Saganatt (Pohádková noc) Frodeho Gryttena. Protagonista Harold po čtyřiceti letech úspěšného vedení prodejny s nábytkem zkrachuje kvůli nově postavenému obchodnímu domu IKEA. Vypraví se proto do Švédska, aby si tam vyřídil účty s člověkem, jemuž dává svůj krach za vinu ‒ se samotným zakladatelem IKEA Ingvarem Kampradem.

Úvod k norskému filmu se tentokrát stočí švédským směrem, skandinavistka Anežka Soukupová stručně představí švédskou značku IKEA. Dozvíte se, v čem byl Ingvar Kamprad tak výjimečný a ve kterých knížkách se o něm můžete dočíst.

Úvod je dostupný v rámci bonusového obsahu CineTalk pro předplatitele edisonline.cz. Předplatné na 1 měsíc stojí 155 Kč. Více informací viz https://edisonfilmhub.cz/online

Zdroj: http://www.lampart.sk

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci svého dlouhodobého projektu Severská literatura v srdci Evropy.