#ReadNordicFilm: Vidíš měsíc, Danieli

Skandinávský dům ve spolupráci s Film Europe přinese v dubnu další literárně-filmový úvod v rámci nového cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm. Tentokrát představíme dánské drama Vidíš měsíc, Danieli natočené podle skutečných událostí. Zážitky fotografa Daniela, který strávil 13 měsíců v zajetí Islámského státu, zpracovala novinářka Puk Damsgård v knize Rukojmí ISIS: Třináct měsíců v zajetí teroristů.

Téma islamistického terorismu, který v posledních letech výrazně zahýbal nejen severskou společností, se pochopitelně odrazilo i v literatuře. Často se jedná o reportážní knihy jako v případě předlohy filmu Rukojmí ISIS, vydané také česky (Ikar, přel. Markéta Kliková). O dalších knihách zabývajících se problematikou terorismu a radikálním islámem a o tom, jak se k němu staví dánská společnost, bude v našem lektorském úvodu mluvit Tereza Čechová, jež v Dánsku studuje mezinárodní vztahy.

Úvod bude dostupný v dubnu 2021 v rámci bonusového obsahu CineTalk pro předplatitele edisonline.cz. Předplatné na 1 měsíc stojí 155 Kč. Více informací viz https://edisonfilmhub.cz/online

Zdroj obrázku: nafilmu.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci svého dlouhodobého projektu Severská literatura v srdci Evropy.