#ReadNordicFilm: TOVE

Do českých kin míří biografický film Tove režisérky Zaidy Bergroth o slavné malířce, ilustrátorce, autorce mumínků a několika pozoruhodných próz Tove Jansson. Premiérové uvedení na festivalu Scandi doprovodí beseda překladatelky Jany Holé s redaktorkou Hanou Zahradníkovou. Jejich debata kromě širšího kontextu filmu představí Toviny knihy Dcera sochaře a Fair play, které v lednu vydá nakladatelství Argo.

TOVE (Tove, Finsko / Švédsko, 2020, 103 min)

Režie: Zaida Bergroth
Scénář: Jarno Elonen, Eeva Putro
Hrají: Alma Pöysti, Krista Kosonen, Shanti Roney, Joanna Haartti, Kajsa Ernst, Robert Enckell a další

Stránka filmu na ČSFD

Helsinky, 1945. Konec války přináší malířce Tove Jansson pocit umělecké a společenské svobody. Zatímco své umělecké sny soustředila na malování, okouzlující příběhy o stvořeních jménem mumínci, které vyprávěla vyděšeným dětem v protileteckých krytech, rychle začaly žít svým vlastním životem a přinesly jí mezinárodní slávu a finanční volnost. Její touha po svobodě je vystavena zkoušce, když potkává divadelní režisérku Vivicu Bandler, která v ní zažehne elektrizující a pohlcující lásku. A tak zatímco Tove hledá uměleckou identitu, objevuje pravou lásku a zjišťuje, že svobodu nalezne jedině tehdy, pokud se vydá svou vlastní cestou.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 155 Kč
Rezervace vstupenek na edisonfilmhub.cz.

Alma Pöysti (Tove Jansson) a Krista Kosonen (Vivica Bandler)
zdroj: kinoregina.fi

Po promítání proběhne půlhodinová beseda, která se zaměří na dvě prózy Tove Jansson pro dospělé. Ač mají obě autobiografický nádech, perspektivou se dozajista liší – Dcera sochaře (přel. Naďa Bilincová) popisuje kouzelné dětství prožívané v kruhu rodinném, zatímco Fair play (přel. Jana Holá) míří spíš k opačnému konci života a líčí dlouholetý vztah dvou přítelkyň. Přesto mají hodně společného – umělecké prostředí v Helsinkách, okouzlení magickou severskou přírodou a mořem a také přátelství, laskavost i lásku.

Lektorský úvod v Brně: Festivalové promítání filmu Tove ve čtvrtek 20. ledna od 18 hodin v brněnském Kině Art uvede skandinavistka Lucie Olešová.

Akce se koná ve spolupráci s distribuční společností Film Europe, kinem Edison Filmhub a nakladatelstvím Argo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.