#ReadNordicFilm: Pyroman

Skandinávský dům ve spolupráci s Film Europe pokračuje dalším literárně-filmový úvodem v novém cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm.

V květnu uvedeme norský snímek Pyroman natočený podle románu Než shořím Gauteho Heivolla o mladíkovi, který se snaží zapadnout do místní komunity i do pracovního kolektivu. Pro osamělého teenagera, paradoxně syna náčelníka hasičů, je požár jedinou událostí, kdy se cítí sebejistý. Problém nastává, když mu přestanou stačit drobné ohníčky na mýtinách.

Mrazivý portrét žháře inspirovaný skutečnými událostmi představí Kateřina Krištůfková, překladatelka zmíněného románu z norštiny a předsedkyně profesního sdružení Překladatelé Severu. Úvod seznámí diváky s literární předlohou a dílem Gauteho Heivolla a zároveň nabídne další zajímavé literární tipy.

Úvod bude dostupný od konce května 2021 v rámci bonusového obsahu CineTalk pro předplatitele edisonline.cz. Předplatné na 1 měsíc stojí 155 Kč. Více informací viz https://edisonfilmhub.cz/online

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci svého dlouhodobého projektu Severská literatura v srdci Evropy.