#ReadNordicFilm: Polibek

Festival Scandi letos láká na premiérové uvedení dánského dramatu Polibek. Promítání #ReadNordicFilm doprovodí beseda s režisérem filmu Billem Augustem a skandinavistou Robertem Novotným.

POLIBEK (Kysset, Dánsko, 2023, 116 min)

Režie a scénář: Bille August
Hrají: Esben Smed, Clara Rosager, Lars Mikkelsen, Rosalinde Mynster, Greg Latter, David Dencik, Lars Phister a další

Stránka filmu na ČSFD

Píše se rok 1913 a Evropou se šíří předválečný neklid. Mladík Anton touží očistit jméno své rodiny od hanby, do které ji uvrhl jeho otec, a zároveň se touží v životě sám prosadit. Když vstoupí do rakousko-uherské armády a během vojenského cvičení se seznámí se stárnoucím šlechticem, který jej pozve na své sídlo, zamíchá osud kartami. Mladík naváže známost s dcerou hostitele Edith, která je následkem nehody upoutána na invalidní vozík. Čím více se sbližují, tím větší má Anton strach, že dívku zklame a zraní, a začne zaplétat do sítě slibů, lží a morálních závazků.

Film na motivy klasického románu Netrpělivost srdce rakouského spisovatele Stefana Zweiga natočil slavný dánský režisér Bille August. Ve své tvorbě se často opírá o literární předlohy; na filmové plátno převedl například román Jeruzalém Selmy Lagerlöf, Cit slečny Smilly pro sníh Petera Høega či Dům duchů z pera Isabelle Allende. Bille August je držitelem řady filmových ocenění, mimo jiné Zlaté palmy za biografický film S nejlepšími úmysly o manželství rodičů Ingmara Bergmana.

Antona ztvárnil Esben Smed, jehož čeští diváci mohou znát například ze snímků Vidíš měsíc, Danieli či Šťastný to muž, a Edith Clara Rosager (Před mrazem, Složka 64). Jejího otce si zahrál Lars Mikkelsen, známý mimo jiné ze seriálu Most, a role doktora Fabera se zhostil švédsko-dánský herec David Dencik (O kuřatech a lidech, Hotel, Královská aféra).

V originálním znění s českými a anglickými titulky.

Vstupné: 195 Kč; vstupenky v předprodeji online přes edisonfilmhub.cz

Po promítání bude následovat beseda s režisérem Billem Augustem. Diskuzi zaměřenou na jeho tvorbu a literární inspirace bude moderovat skandinavista a překladatel Robert Novotný. Akce proběhne v angličtině a bude tlumočena do češtiny.

Zdroj obrázků: Film Europe

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akce se koná v rámci festivalu Scandi a cyklu #ReadNordicFilm. Pořádá ji Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub a distribuční společností Film Europe, a to za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.