#ReadNordicFilm: Ocelové dámy

Seniorky na tahu

Pětasedmdesátiletá Inkeri uhodila svého manžela pánví a plánuje ho zakopat na zahradě. Než se však dobrovolně udá na policii, hodlá si poslední chvíle svobody ještě trochu užít a vyrazí se svými sestrami na dobrodružnou jízdu. Jízda Finskem je plná okouzlujících stopařů, vzpomínek a hříšných tanců. Když pak Inkeri narazí na své staré články ze studijních let, kdy ještě byla plná ideálů, a znovu se setká s láskou z mládí, připomene si, kolik jejích snů vzalo po svatbě za své. Možná přece jen ještě není příliš pozdě…?

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na finskou komedii

OCELOVÉ DÁMY (Teräsleidit, 2020, 88 min)

Režie: Pamela Tola
Scénář: Pamela Tola, Aleksi Bardy
Hrají: Leena Uotila, Saara Pakkasvirta, Seela Sella, Heikki Nousiainen, Pirjo Lonka, Samuli Niittymäki, Jani Volanen, Allan Mõttus, Jukka Virtanen a další

Stránka filmu na ČSFD (72 %)

Neotřelá roadmovie tematizující stereotypy spojené se stářím je třetím režisérským počinem finské herečky Pamely Toly. Snímek Ocelové dámy sklidil nadšený ohlas doma i v zahraničí a byl nominován na Evropskou filmovou cenu, tzv. evropského Oscara, v kategorii komedie.

Postavu Inkeri ztvárnila Leena Uotila, která se českému divákovi představila například ve snímku Role člověka. Saara Pakkasvirta za zvtvárnění Inkeriny sestry Sylvi získala finskou filmovou cenu Jussi za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli.

V originálním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod o seniorech v severské literatuře.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

13. 9. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Hana Švolbová
– vstupné: 165 Kč; online na edisonfilmhub.cz

13. 9. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Barbara Gregorová
– vstupné: 120 Kč (100 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub a Kinem Art, distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.