#ReadNordicFilm: Ninjababy

Být či nebýt matkou

Když třiadvacetiletá výtvarnice Rakel zjistí, že je v šestém měsíci těhotenství, obrátí se jí svět vzhůru nohama. V jejích milostných vztazích vládne chaos, a navíc Rakel vůbec není připravená na to stát se matkou. Jenomže potrat už nepřichází v úvahu, a jako jediná možnost tedy zbývá dát dítě k adopci. V tu chvíli ale z Rakelina skicáku vyskočí Ninjababy, kreslené mimino, které chce do celé záležitosti taky promluvit…

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na norskou komedii

NINJABABY (Norsko, 2021, 103 min)

Režie: Yngvild Sve Flikke
Scénář: Johan Fasting, Yngvild Sve Flikke, Inga Sætre
Hrají: Kristine Kujath Thorp, Arthur Berning, Tora Christine Dietrichson, SiLyA, Nader Khademia, a další

Stránka filmu na ČSFD (77 %)

Norské komediální drama Ninjababy, zpochybňující stereotypní představy o touze po mateřství, vznikl na motivy grafického románu Fallteknik Ingy H.  Sætre. Režisérka Yngvild Sve Flikke obdržela mimo jiné domácí ocenění Amanda za nejlepší režii a úspěch s filmem sklidila i v zahraničí.

V hlavní roli exceluje Kristine Kujath Thorp, která si nedávno zahrála také v netradiční satiře o toxických vztazích a chorobné touze po pozornosti Je mi ze sebe špatně Christoffera Borgliho. Jednoho z Rakeliných nápadníků ztvárnil Nader Khademi, jenž si cenu Amanda odnesl za nejlepší výkon v mužské vedlejší roli.

V originálním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod o severských komiksech v českém překladu.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

15. 6. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Jitka Jindřišková
– vstupné: 165 Kč; online na edisonfilmhub.cz

15. 6. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Karolína Stehlíková
– vstupné: 120 Kč (100 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub a Kinem Art, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Velvyslanectví Norska v ČR a statutárního města Brna.