#ReadNordicFilm: Město na řece

Zachovat si lidskost v nelidské době

Ansis má nevinné povolání – je písmomalíř a lakýrník, stejně jako kdysi Adolf Hitler. Jeho řemeslo potřebují všechny režimy: autoritářský režim předválečného Lotyšska, komunističtí i nacističtí okupanti. Nikdo z nich mu však nedokáže vzít duši. Absurdní a groteskní situace, kafkovská atmosféra, velká láska k dvěma osudovým ženám a morální rozhodnutí provázejí hlavního hrdinu napříč krutými i lyricky vylíčenými dějinami východní Evropy minulého století.

V rámci festivalu BALT a cyklu #ReadNordicFilm zveme na lotyšské drama

MĚSTO NA ŘECE (Piļsāta pi upis, Lotyšsko/Česko/Litva, 2020, 118 min)

Režie a scénář: Viesturs Kairišs
Hrají: Davis Suharevskis, Agnese Cīrule, Gundars Aboliňš, Brigita Cmuntová, Juozas Budraitis, Aidas Jurgaitis, Guntis Pelna, Maris Susejs, Imants Slisans a další

Stránka filmu na ČSFD (72 %)

Tragikomické drama o lásce a ztrátách Město na řece se premiérově představilo v českých kinech v dubnu 2022. Na motivy románu významného lotyšského prozaika Gunarse Janovskise jej natočil režisér Viesturs Kairišs (Sibiřský deník, 2016), kterého jsme již představili v tomto rozhovoru.

Zajímavá je jazyková stránka filmu: Rodnou řečí Viesturse Kairišse je latgalština, kterou se mluví ve východním Lotyšsku v historickém regionu Latgale. Ačkoli je román Gunarse Jankovskise psán lotyšsky, režisér pro film zvolil právě latgalštinu, aby dokreslovala charakter postav a celkovou atmosféru snímku.

Snímek vznikal v české koprodukci a s českou hereckou účastí. Jednu z hlavních rolí ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová (Bábovky, 2020), a to postavu židovské dívky Zisly, do níž se Ansis (debutující Davis Suharevskis) zamiluje. Cmuntová se kvůli roli naučila všechny své repliky v latgalštině.

V originálním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod, který přiblíží baltskou literaturu vydanou v nedávné době v českém překladu.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

13. 4. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Ema C. Stašová
– vstupné: 165 Kč; online na edisonfilmhub.cz

13. 4. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Kateřina Běláková
– vstupné: 120 Kč (100 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art, distribuční společností 8Heads Productions a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.