#ReadNordicFilm: Jít krást koně

Vzpomínky na osudové léto

Listopad 1999. Sedmašedesátiletý Trond žije na samotě a těší se, že i blížící se novoroční svátky stráví sám. Začátkem zimy však zjistí, že má za souseda muže, jehož zná z minulosti. Trond se ponoří do vzpomínek na ono neblahé léto roku 1948, které určilo jeho další životní směřování. Bylo to léto, kdy coby dospívající kluk poprvé zatoužil po ženě. Po stejné ženě, s níž jeho otec hodlal strávit zbytek života…

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na norské drama

JÍT KRÁST KONĚ (Ut og stjæle hester, Norsko/Švédsko/Dánsko, 2019, 118 min)

Režie a scénář: Hans Petter Moland
Hrají: Stellan Skarsgård, Bjørn Floberg, Tobias Santelmann, Jon Ranes, Danica Curcic, Pål Sverre Hagen, Gard B. Eidsvold, Sjur Vatne Brean, a další

Stránka filmu na ČSFD

Snímek podle stejnojmenného románu Pera Pettersona natočil norský režisér Hans Petter Moland. Již dříve na plátno převedl také populární detektivku Jussiho Adlera-Olsena Vzkaz v láhvi či natočil černou komedii Boj sněžného pluhu s mafií. Film Jít krást koně byl na 69. Berlinale oceněn za mimořádný umělecký přínos.

V roli stárnoucího Tronda uvidíte populárního švédského herce Stellana Skarsgårda. Také dalších rolí se ujali zkušení představitelé: Trondova otce ztvárnil norský herec Tobias Santelman (Jsem tvá, Dohonit vítr), jejich osudovou ženu srbsko-dánská herečka Danica Curcic (Ptáci nad průlivem, Darling) a otce Trondova kamaráda norský herec Pål Sverre Hagen (Kon-Tiki, Amundsen).

V originálním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod, který představí tvorbu norského spisovatele Pera Pettersona.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

27. 9. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Jarka Vrbová
– vstupné: 160 Kč; online na edisonfilmhub.cz

27. 9. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Barbara Gregorová
– vstupné: 110 Kč (90 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci v rámci cyklu #ReadNordicFilm pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art a distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.