#ReadNordicFilm: Hodina vlků

V poslední dubnovou neděli proběhne v rámci přehlídky věnované Ingmaru Bergmanovi promítání hororově laděného dramatu Hodina vlků, na které naváže literárně-filmová debata s Bergmanovým dvorním překladatelem a znalcem jeho díla Zbyňkem Černíkem. Na tohoto velikána švédské kultury se zaměříme zejména jako na spisovatele a scenáristu. Moderuje Martin Severýn.

HODINA VLKŮ (Vargtimmen, Švédsko, 1968, 90 min)

Režie: Ingmar Bergman
Scénář: Ingmar Bergman
Hrají: Max von Sydow, Liv Ullmann, Gertrud Fridh, Georg Rydeberg, Erland Josephson, Naima Wifstrand, Ulf Johanson, Gudrun Brost, Bertil Anderberg

Stránka filmu na ČSFD (77 %)

„Hodina vlků“, přechod z noci do úsvitu, je doba, kdy je spánek nejhlubší a všude se hemží noční můry. Ve snímku se střetávají pozitivní a negativní síly, které se složitě přelévají v partnerském vztahu duševně nemocného malíře Johana a jeho těhotné ženy. Alma a Johan hledají mír na malém ostrově, místo toho jsou však pronásledováni démony nedůvěry a ponížení…

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 155 Kč
Rezervace vstupenek na edisonfilmhub.cz.

Zdroj: filmfreedonia.files.wordpress.com
Zdroj: pics.filmaffinity.com

Po promítání proběhne půlhodinová beseda se skandinavistou Zbyňkem Černíkem, v jehož překladu vyšly povídkové sbírky Ingmara Bergmana Hodina vlků a Úsměvy letní noci. Existenciálně psychologickým povídkám, vycházejícím z Bergmanových stejnojmenných filmů, dominuje téma mezilidských vztahů, zejména partnerských. Kromě samotné tvorby bude řeč také o tom, že Hodina vlků, Hanba, Náruživost patří k ostrovní trilogii označované podle místa natáčení na švédském ostrově Fårö, kde slavný režisér strávil podstatnou část svého života.

Zdroj: fb Kniha Zlín

Akce se koná ve spolupráci s distribuční společností Film Europe, kinem Edison Filmhub a nakladatelstvím Kniha Zlín za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.