#ReadNordicFilm: Greta

Skandinávský dům zahajuje ve spolupráci s distribuční společností Film Europe nový cyklus filmových projekcí #ReadNordicFilm, věnovaný odrazu severské literatury na stříbrném plátně. Cyklus zahájí promítání dokumentárního snímku Greta v rámci festivalu Scandi, který letos proběhne ve virtuálním kině.

Lektorský úvod Kláry Fafejtové a Anežky Soukupové přiblíží společenský kontext klimatického aktivismu, jehož symbolem se stala mladičká Greta Thunberg. Na poplach ovšem nebije pouze Greta, faktem je, že obavy o životní prostředí hýbou skandinávskou společností už dlouho. Málo se ví, že už Astrid Lindgren se považovala za ekologickou aktivistku bojující za práva zvířat. Enviromentální témata se pochopitelně odrážejí i v současné severské literatuře a řadu z těchto děl lze zařadit do bujně se rozvíjejícího se žánru cli-fi neboli climate fiction. Před promítáním filmu také proto představíme několik knih, které mohou snímek vhodně doplnit.

Úvod můžete zhlédnout před promítáním filmu Greta během festivalu Scandi, a to 25. 1. a 29. 1. 2021 vždy od 18:00 nebo od 20:00 na edisonline.cz.

Vstupenky: https://edisonline.cz/services

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci svého dlouhodobého projektu Severská literatura v srdci Evropy.