#ReadNordic žije dál. Ze severského stánku se nyní radují děti v azylových domech

Veletrh Svět knihy Praha sice proběhl už v květnu, ale severský stánek #ReadNordic žije dál. Polštářky ze stánku, LEGO/DUPLO a nábytek IKEA dělají nyní radost dětem i dospělým ve dvou českých azylových domech a severské knihy seniorům a dětem z dětského domova.

Stánek ReadNordic. (©Foto:Markéta Rádková og Monika Fišerová)

V dětském koutku #ReadNordic mohly děti popustit uzdu své fantazii.
©Markéta Rádková, Monika Fišerová.

Na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2016, na němž byly severské země čestnými hosty, vyvrcholila několikaměsíční literární kampaň #ReadNordic. Ta se zaměřovala převážně na propagaci severské literatury v České republice. V severských zemích má dlouhou tradici literatura pro děti, a proto byla část severského stánku věnována právě jim. V dětském koutku, který zdobily ilustrace z dětských knížek, se děti seznámily například s příběhy o Mumincích či Karkulínovi ze střechy. A když už je čtení přestalo bavit, mohly si jít hrát s DUPLEM, které věnovala firma Lego Česká republika. Kromě dětské fantazie inspirovala designérky stánku také myšlenka udržitelnosti, která je severským zemím tak blízká. Stánek byl zhotoven podle vítězného návrhu Markéty Rádkové a Moniky Fišerové, studentek Fakulty architektury ČVUT.

Aby byly hodnoty jako udržitelnost a volný čas dotaženy do konce, dohodly se severské ambasády, že by měl projekt #ReadNordic dělat radost i po skončení veletrhu. Všechny kostičky, polštáře i nábytek byly proto věnovány Azylovému domu Gloria v PrazeAzylovému domu sv. Gerarda pro matky s dětmi v Brandýse nad Labem. Knihy darované českými a severskými nakladatelstvími budou zařazeny do fondu Knihovny Skandinávského domu. Duplikáty byly věnovány DD Klánovice a Městské knihovně v Praze, pobočce Michle, která spolupracuje s Domovem Sue Ryder.

#ReadNordic žije dál

ReadNordic

S LEGEM si nyní hrají ti nejmenší obyvatelé Azylového domu Gloria v Praze. Nábytek slouží mimo jiné k ukládání hraček. © Azylový dům Gloria.

Azylové domy provozuje nezisková organizace Charita, která je součástí římskokatolické církve a funguje již od roku 1919. Posláním obou azylových domů je poskytnout přechodné ubytování ženám a matkám s dětmi, které se z různých důvodů (opuštění partnerem, dluhy, domácí násilí apod.) ocitly bez přístřeší. Zároveň ženám pomáhají s hledáním nového bydlení a zaměstnání, řešením těžkých životních situací a podporují je při výchově a péči o děti. Díky azylovým domům dostávají matky šanci postavit se znovu na vlastní nohy a poskytnout dětem potřebnou péči i vzdělání.

Velvyslanectví Dánska, Finska, Norska a Švédska spolu se Skandinávským domem velmi těší, že #ReadNordic i nadále přispívá k rozvoji a potěšení dětí i dospělých a pomáhá tam, kde je to skutečně potřeba.