Putování Pobaltím

Cizí země lze poznávat na vlastní oči, ale třeba i prostřednictvím knih, a to nejen turistických průvodců. Skutečná místa jsou přítomná i v beletrii a spisovatelé mají navíc dar vnímat je citlivýma očima a barvitě je popsat. Během večera vás vezmeme na netradiční putování po třech pozoruhodných a málo známých evropských zemích na východním břehu Baltu –⁠ Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Seznámíte se s nimi nejen na fotografiích, ale i prostřednictvím krásné literatury. Zároveň se dozvíte, které knihy litevských, lotyšských a estonských autorů v češtině vyšly a stojí za přečtení.

Kromě velkých měst a národních parků se podíváme i na místa spjatá s osobitou kulturou baltského regionu – dozvíte se, kde v Litvě trávil léto německý nobelista Thomas Mann, proč největšímu univerzitnímu městu Pobaltí vévodí vrch s troskami monumentální katedrály, či kde se nachází park se sochami inspirovanými lotyšskými lidovými písněmi.

Večerem provázejí předseda Skandinávského domu, literární překladatel a turistický průvodce Michal Švec a geograf, cestovatel a turistický průvodce Josef Miškovský.

Akce je součástí festivalu Dny Severu 2021 s tématem fakta versus fikce.

Vstup volný.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.