Putování po Laponsku s Helenou Křenkovou

Průvodkyně Helena Křenková připravila celkem čtyři videa o Laponsku, která jsou zpracována formou promítání, tedy komentováním fotografií a map. Nové video je zveřejněno vždy v pondělí v 18:00.

Krátká upoutávka na první díl:
Trekování v oblasti nejvyšší hory Švédska Kebnekaise: popis výstupu na Kebnekaise (2098 m), putování po Kungsleden a veslování přes jezera, ale především méně známá nádherná místa v horách mimo Kungsleden, zajímavé cíle v okolí Abiska a Riksgränsen a přilehlá horská oblast na norské straně (Narvické hory – Narvikfjellene).

Druhý díl:
Nejsevernější švédské město Kiruna a důl na železnou rudu, který život ve městě ovlivňuje úplně ve všem, nyní se část města za souhlasu valné většiny obyvatel stěhuje: proč, jak a kam? Jak se každodenní život přizpůsobuje extrémně nízkým teplotám, polární noci, ale i jaké jsou zde možnosti trávení volného času nebo jak se slaví Vánoce? Nahlédneme i do nedalekého Jukkasjärvi, kde stojí první ledový hotel světa a nejstarší kostelík švédského Laponska. Zmíníme i kosmický výzkum a řekneme si, proč je v Kiruně skulptura rakety.

A na co se můžeme těšit dále? Třetí přednáška (18. května) se bude zabývat švédským národním parkem Sarek, poslední čtvrtá přednáška (25. května) pak ponese název Zima za polárním kruhem.

Videa budou volně přístupná do pondělí 1. 6., poté již jen přes platební bránu.

Odkazy na jednotlivá videa a více informací