První elektrické osvětlení v severní Evropě

Dne 15. března 1882 se v severní Evropě vůbec poprvé rozsvítilo umělé elektrické osvětlení. Tento severský technologický primát navždy získalo Finsko. První elektrická světla byla namontována v tkalcovské hale továrny Plevna v Tampere (viz obr.). Finský inženýr Carl von Nottbeck, který pracoval v továrně Tomase Alvy Edisona General Electrics v New Jersey, nechal do Tampere převézt dvě stejnosměrná dynama a 150 elektrických lamp.

Textilka Finlayson vznikla roku 1820 a nese jméno po svém zakladateli továrníku Jamesi Finlaysonovi (1771–1852), “otci finského průmyslu”. Původně vyráběla tkací stroje, ale po několika letech se přeorientovala na přímé zpracování bavlny a vlny. Od 50. let 19. století do 20. let 20. století byla továrna Finlayson vůbec největší textilkou v severských zemích – na přelomu století zaměstnávala kolem 3300 pracovníků. Během druhé poloviny minulého století docházelo k nejrůznějším fúzím s domácími i zahraničními podniky, až nakonec v roce 2009 upadla firma do konkurzu a byla uzavřena. Ozdobou Tampere nicméně zůstávají její svébytné tovární budovy, díky nimž (a budovám dalších továren) se městu přezdívá “finský Manchester”. Část komplexu byla v uplynulých letech revitalizována na kulturně-obchodní centrum.

Tovární hala Plevna byla pojmenovaná podle bulharského města Pleven na památku jeho osvobození v turecké válce roku 1877 – tedy ve stejném roce, kdy byla hala postavena. Ve své době byla s 1200 stavy největší tkalcovskou dílnou v severní Evropě. V současnosti se v hale Plevna nachází stejnojmenné kino, které je největším finským multiplexem mimo Helsinky a hlavní scénou nejstaršího severského festivalu krátkých filmů – Tamperských filmových slavností (Tampereen elokuvajuhlat).

 

Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org