Film: Země je hříšná píseň

Drsný příběh z Laponska konce 40. let podává obraz života prostých obyvatel osady Siskonranta v nejsevernějších končinách Finska. Není to ovšem vůbec idylická krajina s pobíhajícími stády sobů a Sámy v barevných krojích. Ve zdejší oblasti jsou na denním pořádku bitky na nože, bezuzdné opíjení, vraždy a násilí a v lidech vítězí živočišné pudy. Ústřední hrdinka, prostoduchá Martta, se zamiluje do kočovného pastevce sobů Ouly. Postupně se stává obětí nejednoho lačného muže, což v ní probudí nezkrotné sexuální touhy.

Snímku natočenému podle slavné stejnojmenné knihy severofinského autora Tima K. Mukky vládne syrovost mnohdy snesitelná jen velmi otrlým divákem. K naturalismu se režisér Rauni Mollberg upínal i ve svých pozdějších dílech, mj. laponském incestním dramatu Milka (podle románu T. K. Mukky Tabu) nebo legendární barevné adaptaci Neznámého vojáka z roku 1985. Podmanivě šokující obraz Laponska ve filmu Země je hříšná píseň vynesl tvůrcům nejen tři domácí filmové sošky Jussi (hlavní mužská role, kamera, režie), ale i nominaci na Zlatého medvěda na Berlinale.

Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100.

ZEMĚ JE HŘÍŠNÁ PÍSEŇ (Maa on syntinen laulu)
1973, 108 minut

Režie: Rauni Mollberg
Románová předloha: Timo K. Mukka
Scénář: Rauni Mollberg, Pirjo Honkasalová, Panu Rajala
Kamera: Kari Sohlberg, Hannu Peltomaa
Hrají: Maritta Viitamäkiová, Pauli Jauhojärvi, Aimo Saukková, Vilma Hiltunenová

V originálním finském znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod, který zasadí film do kontextu finské kinematografie.

Vstupné: 120 Kč

Vstupenky k dispozici na www.evald.cz.

FOTO


Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100 pořádané u příležitosti 100 let nezávislosti Finska. Přehlídka se koná ve spolupráci s komorním kinem Evald, distribuční společností Cinemart, Finským národním audiovizuálním institutem KAVI a Finským velvyslanectvím v Praze.

Obrázky – zdroj: tmdb.org, 2.bp.blogspot.com, iltapulu.fi, elonet.fi, yle.fi