Film: Učedník

Komorní psychologické drama finskošvédské režisérky Ulriky Bengtsové se odehrává roku 1939 na odlehlém skalnatém ostrůvku Lågskär, jižní výspě Ålandského souostroví na širém Baltu. Třináctiletý chlapec Carl přijíždí na ostrov do učení ke strážci majáku Hasselbondovi. Brzy se spřátelí s jeho utlačovaným synem Gustavem. Jakmile ale začne otec nového učedníka před svým synem upřednostňovat, přátelství se proměňuje v nenávist a drama přerůstá v thriller.

Učedník je svébytným zástupcem finskošvédské kinematografie, která se často přiklání k linii moderního skandinávského dramatu založeného na hluboce prokreslených charakterech, jejichž patologické stránky vycházejí v komorní atmosféře nelítostně najevo. Snímek byl Finy vyslán do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film a na Římském filmovém festivalu roku 2013 si odnesl hlavní cenu v sekci Alice nella città. Z domácích cen Jussi obdržel sošku za nejlepší kostýmy.

Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100.

UČEDNÍK (Lärjungen/Oppipoika)
2013, 93 minut

Režie: Ulrika Bengtsová
Kostýmy: Riitta Peteriová
Hrají: Erik Lönngren, Patrik Kumpulainen, Niklas Groundstroem, Amanda Oomsová

V originálním švédském znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod, který zasadí film do kontextu finské kinematografie.

Vstupné: 120 Kč

Vstupenky k dispozici na www.evald.cz.

TRAILER

FOTO


Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100 pořádané u příležitosti 100 let nezávislosti Finska. Přehlídka se koná ve spolupráci s komorním kinem Evald, distribuční společností Cinemart, Finským národním audiovizuálním institutem KAVI a Finským velvyslanectvím v Praze.

Obrázky – zdroj: finnkino.fi, ytimg.com, indiewire.com, langfilm.fi