Promítání: ROZKAZ

Láska uprostřed finské občanské války

Píše se rok 1918, Evropa je zničená první světovou válkou a ve Finsku řádí pro změnu válka občanská. Na jedné straně stojí konzervativní bílí (valkoiset) vedení senátem a podporovaní Německým císařstvím, na straně druhé finští sociální demokraté rudí (punaiset) s podporou bolševického Ruska. Z Německa do vlasti se coby jeden z mnoha vrací také voják Aaro. Připojuje se k vládnímu vojsku, ale záhy je svědkem surových znásilnění a hromadných poprav. Jeho víra je otřesena. Náhodné setkání s revolucionářkou Miinou převrátí jeho život vzhůru nohama.

ROZKAZ (Käsky, Finsko / Německo / Řecko, 2008, 115 min)

  • PRAHA: 9. 9. 19:00 Edison Filmhub
  • BRNO: 9. 9. 20:00 Kino Art (malý sál)

Válečné drama Rozkaz (Käsky) natočil výrazný režisér Aku Louhimies (Zamrzlá země, Neznámý voják) na motivy stejnojmenného románu finské autorky Leeny Lander (přel. Vladimír Piskoř, nakl. Argo).

V Praze bude promítání předcházet úvod překladatele Vladimíra Piskoře, zatímco v Brně bude po promítání následovat krátká beseda s historikem Tomášem Masařem nejen o samotném filmu a jeho literární předloze, ale také o finské občanské válce a dalších literárních zpracováních tohoto tématu.

Vstupné: 155 Kč (Praha); 110/90* Kč (Brno)
Rezervace vstupenek na edisonfilmhub.cz a kinoart.cz.

*Zvýhodněné vstupné platí pro členy Skandinávského domu.

Zdroj: apfi.fi

Promítání proběhne v rámci festivalu Týdny finské literatury a je rovněž součástí cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm, pořádaného Skandinávským domem ve spolupráci s distribuční společností Film Europe.

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.