Promítání: POSLEDNÍ VĚTA

Kritika Hitlera a milostná dobrodružství

Švédsko, druhá světová válka. Torgny Segerstedt je švédský univerzitní profesor religionistiky a novinář, známý především jako nekompromisní odpůrce Adolfa Hitlera a jeho nacistického režimu, a to už od Hitlerova nástupu k moci v roce 1933. Ze svých postojů a snahy nezaujatě informovat švédskou veřejnost nepolevuje ani během samotné druhé světové války, a to v rozporu s oficiální švédskou politikou, která se snaží zachovat neutralitu, ovšem i za cenu četných ústupků vůči Německu. Jak se Segerstedtovy aktivity promítnou do jeho osobního života člena vyšší společenské třídy a zdalipak se dočká uznání?

V rámci festivalu Dny Severu 2022 uvedeme švédské životopisné historické drama

POSLEDNÍ VĚTA (Dom över död man, 2012, Švédsko/Norsko/Dánsko, 126 min)

Režie: Jan Troell
Scénář: Klaus Rifbjerg, Jan Troell
Hrají: Jesper Christensen, Pernilla August, Ulla Skoog, Björn Granath, Kenneth Milldoff, Lennart Hjulström a další

Stránka filmu na ČSFD

Film slavného švédského režiséra Jana Troella Poslední věta zobrazuje novinářskou kariéru Torgnyho Segerstedta a zároveň i jeho neméně zajímavý milostný život. Skvělému obsazení v hlavních rolích dominují dánský herec Jesper Christensen (Králův nesouhlas, Před mrazem, menší role v několika bondovkách) a švédská herečka Pernilla August (Fanny a Alexander, Dag og natt, role matky Anakina Skywalkera v Hvězdných válkách). Na scénáři se podílel dánský spisovatel Klaus Rifbjerg. Film využívá i původních dokumentárních záběrů.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu a historickém kontextu.

V původním znění s českými titulky
Vstupné: 149 Kč; v předprodeji na www.evald.cz.

Foto: Nille Leander
Foto: Nille Leander

Pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Švédska v ČR, Švédským institutem a Švédským filmovým institutem.