Promítání: Něco se musí zlomit

Kolik podob může mít láska?

Festival Dny Severu v Praze i v Brně na téma tabu uvede kontroverzní švédský snímek o androgynním chlapci Sebastianovi hledajícím lásku, lidskou blízkost a místo ve světě, který někdy až příliš lpí na zaběhnutých vzorcích.

Sebastian touží po porozumění, lásce i obyčejné lidské blízkosti. Životem proplouvá, aniž by v něm viděl valný smysl, samotu řeší vzplanutími na jednu noc. Všechno se obrátí, když se Sebastian během jednoho takového bouřlivého večera setká s Andreasem. Navážou spolu vztah plný vášně, ale také nejistot a pochyb. Dovede se Andreas vyrovnat s tím, že Sebastian a tajemná Ellie, s níž se oné noci seznámil, jsou jedna a tatáž lidská bytost?

NĚCO SE MUSÍ ZLOMIT (Nånting måste gå sönder, 2014, Švédsko, 81 min)

Režie a scénář: Ester Martin Bergsmark
Hrají: Saga Becker, Iggy Malmborg, Shima Niavarani

Film o citovém vzplanutí transsexuální ženy s heterosexuálním mužem vznikl na motivy románu Eliho Levéna Du är rötterna som sover vid mina fötter och håller jorden på plats. Snímek, který navzdory milostné zápletce jitří divákovu mysl svou nelítostně syrovou poetikou, získal v roce 2014 prestižní švédské filmové ocenění Guldbagge za nejlepší hlavní ženskou roli pro Sagu Becker.

V originálním znění s českými titulky.

Promítání se koná celkem dvakrát:

23. 10. 19:00 Kino Evald, Praha
– vstupné 120 Kč, rezervace www.evald.cz

25. 10. 18:00 Kino Art – Radnická, Brno
– vstupné 50 Kč, kinoart.cz

Trailer (s anglickými titulky)

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Kinem Art, Velvyslanectvím Švédska, Švédským institutem a Švédským filmovým institutem za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.