Promítání: MUŽ, KTERÝ SI HRÁL S OHNĚM

Stieg Larsson – člověk a mýtus

Téměř každá druhá detektivka dnes čtenáře láká heslem „od nástupce Stiega Larssona“. Jméno švédského novináře a autora slavné trilogie Milénium se stalo symbolem napínavých thrillerů poodhalujících temné zákulisí demokratické společnosti. Stieg Larsson je dnes takřka mytickou postavou moderní severské literatury. Jaký ale byl jako člověk – partner, kolega či přítel? A do jaké míry se jeho novinářské zkušenosti promítly do jeho knih?

V rámci festivalu Dny Severu 2021 na téma fakta versus fikce uvedeme v českých kinech úplně poprvé švédský dokumentární film

MUŽ, KTERÝ SI HRÁL S OHNĚM (Mannen som lekte med elden, 2018, Švédsko, 99 min)

Režie: Henrik Georgsson
Účinkují: Stieg Larsson, Eva Gabrielsson, Anna-Lena Lodenius, Gellert Tamas a další

Stránka filmu na IMDB

Dokument Muž, který si hrál s ohněm skládá z rozhovorů se Stiegovými nejbližšími fascinující portrét neúnavného investigativního novináře. Zároveň předkládá také obraz Švédska, jak jej viděl Stieg Larsson – zdánlivě pohádkové země, v němž ale pozvolna doutná pravicový extremismus. Ve snímku se objevuje řada renomovaných novinářů a Larssonových spolupracovníků a je také prokládán dosud nepublikovanými fotografiemi a archivními záznamy.

V původním znění s českými titulky

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

23. 11. 18:30 PRAHA, Kino Evald
– úvod Anežka Soukupová
– vstupné: 139 Kč; v předprodeji na www.evald.cz

23. 11. 20:00 BRNO, Kino Art
– úvod Karolína Stehlíková
– vstupné: 110 Kč (90 Kč pro členy Skandinávského domu); v předprodeji na kinoart.cz

Obrázek – zdroj: www.kinodvor.org
Obrázek – zdroj: etc.se

Pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald a Kinem Art, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Švédska v ČR, Švédským institutem a Švédským filmovým institutem.