Promítání: IDEALISTA

Politický thriller s dokumentárním nádechem

Rok 1968, poblíž dánské letecké základny u grónského města Thule se zřítí americký bombardér. Na palubě nesl čtyři jaderné bomby. Přestože jeho pád způsobí kontaminaci okolí, díky rychlé operaci se podaří vše ututlat. Dánská veřejnost se totiž nemá dozvědět, že vláda dala svolení k uložení jaderných zbraní v Grónsku, přestože oficiálně se drží zákazu jaderných zbraní na svém území. Teprve ve druhé polovině 80. let 20. století se po této stopě vydává novinář Poul Brink. Jeho počáteční skepse se proměňuje v neobvyklý zápal a napínavou honbu za jednotlivými dílky do skládanky. Lze zrekonstruovat události staré dvacet let? Dá se vůbec někomu věřit? A kde vzít odvahu pokračovat, když vám jde bez nadsázky o krk?

Ve spolupráci s Film Europe a Edison Filmhub zveme na dánské drama

IDEALISTA (Idealisten, Dánsko, 2015, 114 min)

Režie: Christina Rosendahl
Scénář: Simon Pasternak, Birgitte Stærmose, Christina Rosendahl, Lars Kristian Andersen
Hrají: Peter Plaugborg, Søren Malling, Arly Jover, Thomas Bo Larsen, Jens Albinus, Henrik Birch

ČSFD (75 %)

V hlavní roli exceluje herec Peter Plauborg, známý již z řady dánských filmů a seriálů (např. Submarino, Dcera čarodějky, 1864), byť v nich většinou ztvárnil vedlejší role. Režisérka Christina Rosendahl získala na mezinárodním filmovém festivalu v Pekingu cenu za režii a snímek doma i v zahraničí posbíral patnáctku nominací v různých kategoriích.

Dánsky s českými titulky.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

2. 12. 20:00 BRNO, Kino Art
– úvod Jan-Marek Šík
– vstupné: 110 Kč (90 Kč pro členy Skandinávského domu); v předprodeji na kinoart.cz

7. 12. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub
– úvod Helena Březinová
– vstupné: 155 Kč; v předprodeji na edisonfilmhub.cz

Promítání je součástí festivalu Dny Severu 2021 na téma fakta versus fikce.

Zdroj obrázku: images.justwatch.com

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art a distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.