Promítání: DVOJÍ ŽIVOT DANII

Střet dvou světů na pozadí faerské přírody

Mladá Faeřanka Dania vyrostla v komunitě, kde se velká část denního života podřizovala upřímné lásce k Bohu. Po přestěhování do hlavního města Tórshavnu však poznala jiný svět, než jaký ji dosud obklopoval: hip-hop a techno, alkohol a především vrstevníka Trygviho, do něhož se bláznivě zamilovala. Ve svém vztahu tak mladá dvojice řeší střet dvou zcela odlišných rodinných prostředí a náhledů na život: Je hřích pít alkohol? A je hřích mít přítele, který nevěří v Boha? Inspirovaná Trygviho hudební tvorbou se Dania odhodlá napsat básnickou sbírku Skál, ve které kritizuje dvojí život, který ona a další mladí Faeřané musí vést… Jak takový počin ale přijme její křesťanská rodina?

V rámci festivalu Dny Severu 2023 zveme na faerský dokumentární film

DVOJÍ ŽIVOT DANII (Skál, Faerské ostrovy, 2021, 75 min)

Režie: Cecilie Debell, Maria Tórgarð
Účinkují: Dania O. Tausen, Trygvi Danielsen

Profil filmu na ČSFD

Dvojí život Danii měl premiéru na kodaňském festivalu CPH:DOX, kde byl nadšeně přijat publikem. Z chicagského mezinárodního filmového festivalu si odnesl cenu pro vítěze dokumentární kategorie a z festivalu Nordisk Panorama zase ocenění za dokumentární objev roku. Tvůrci sami o něm říkají: „Na Faerech se netočí mnoho filmů a dokumentární film o současné mladé generaci je u nás zcela unikátní.“ Ačkoliv se film odehrává ve velmi specifickém prostředí Faerských ostrovů (včetně záběrů na krásnou faerskou přírodu), svým pojetím promlouvá (nejen) k mladým lidem na celém světě.

V původním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

8. 11. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– vstupné: 120 Kč (100 Kč pro členy Skandinávského domu); v předprodeji na kinoart.cz

15. 11. 18:30 PRAHA, Kino Evald (Národní 28)
– vstupné: 159 Kč; v předprodeji na evald.cz

Pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, Kinem Art, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Dánska v ČR a Dánským filmovým institutem.