Promítání: Cesta na sever

Komediálně laděná roadmovie o návratu ztraceného otce

Obtloustlý popleta Leo se zálibou v příšerných pestrobarevných košilích přijíždí po letech za svým elegantním synem Timem, který slaví úspěchy v profesním životě hudebníka, ale s rodinnými vztahy už je na tom hůře. Nesourodá dvojice vyráží ukradeným pontiacem na sever přes celé Finsko až do Laponska, aby si udělala pořádek ve svém vztahu i životních hodnotách.

V rámci festivalu Dny Severu uvedeme finský snímek

CESTA NA SEVER (Tie Pohjoiseen, 2012, Finsko, 110 min)

Režie a scénář: Mika Kaurismäki
Hrají:  Vesa-Matti Loiri, Samuli Edelmann, Pertti Sveholm, Krista Kosonen, Peter Franzén, Elina Knihtilä aj.

Stránka filmu na ČSFD (71 %)

Mika Kaurismäki, bratr slavnějšího Akiho, je mistrem finské roadmovie a milovníkem hudby. I on umí nenuceně vyprávět a ví, že píseň leckdy vyjeví víc než dialogy.

V hlavních rolí hrají a zpívají Samuli Edelmann a legenda Vesa-Matti Loiri známý jako představitel bláznivých komedií o Uunovi Turhapurovi, které patří do zlatého fondu finské komediální kinematografie. Za svůj výkon si odnesl cenu MFF Bari. Kromě toho získal film cenu diváků na MFF v Petrohradu. Ve Finsku film v kinech navštívilo přes 200 000 lidí.

I ve vedlejších rolích filmu vystupují „áčkoví“ finští herci jako Peter Franzén (českým divákům známý z filmů Lví srdce, Očista nebo Řeknu ti všechno), Krista Kosonen (Očista, Porodní bába) či Elina Knihtilä (Druhá strana naděje, Uprchlík na malinové loďce, Hodný syn).

V originálním znění s českými titulky

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek online přes www.evald.cz

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald a distribuční společností CinemArt.