Promítání: BOMBASTICKÝ JOHAN

Jak zacházet s dynamitem a nevyhořet

Třaskavá komedie o dobrodružném životě samotáře Johana, jehož vášní je dynamit a který se neustále dostává do konfliktu se svými sousedy. Už jako kluk přišel Johan nešťastnou náhodou o rodiče, a tak jej vychovali teta a strýc. Mladý muž se snaží najít své místo ve společnosti a také se vyrovnat s celoživotní neopětovanou láskou k dívce ze sousedství, již v mládí málem rozmetal na kusy.

V rámci festivalu Dny Severucyklu #ReadNordicFilm zveme na norskou komedii

BOMBASTICKÝ JOHAN (Alle hater Johan, Norsko, 2022, 93 min)

Režie: Hallvar Witzø
Scénář: Erlend Loe
Hrají: Pål Sverre Hagen, Ingrid Bolsø Berdal, Hermann Sabado, Jon Brungot, Jenny Hilmo Teig, Ine F. Jansen, Paul-Ottar Haga, a další

Stránka filmu na ČSFD (73 %)

Bombastický Johan je prvním celovečerním snímkem norského režiséra Hallvara Witzøho, jenž se doposud věnoval seriálům a krátkometrážním filmům, scénář k němu napsal populární spisovatel Erlend Loe. Film zaujal i hudební složkou, za kterou si Jørund Fluge Samuelsen odnesl domácí ocenění Amanda v kategorii nejlepší hudba. Bombastický Johan se dočkal úspěchu také na mezinárodním filmovém festivalu v Leidenu, režisér si za něj odnesl cenu za nejlepší film. Roli Johana ztvárnil známý herec Pål Sverre Hagen, kterého můžete znát ze snímků Kon-Tiki či Amundsen.

V původním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod o spisovatelské tvorbě Erlenda Loea.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

21. 11. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Kateřina Krištůfková
– vstupné: 165 Kč; v předprodeji na edisonfilmhub.cz

21. 11. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Barbara Gregorová
– vstupné: 120 Kč (100 Kč pro členy Skandinávského domu); v předprodeji na kinoart.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci v rámci cyklu #ReadNordicFilm pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Edison Filmhub, Kinem Art a distribuční společností Film Europe a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, hl. m. Prahy, statutárního města Brna a Velvyslanectví Norska v ČR.

Zdroj fotografií: Film Europe