Promítání: Astropia

Filmová hra na hrdiny pro začátečníky

Festival Dny Severu 2017 na téma severské podivno zakončíme v Praze islandskou komedií Astropia, která se vymyká (nejen) islandské kinematografii.

ASTROPIA (Astrópía, Island/Finsko, 2007, 94 minut)

Režie: Gunnar Björn Guðmundsson
Hrají: Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir, Snorri Engilbertsson, Jörundur Ragnarsson, Pétur Jóhann Sigfússon, Sverrir Þór Sverrisson, Halla Viljhjálmsdóttir

Stránka filmu na ČSFD (71 %)

Když okouzlující Hildur zjistí, že její přítel Jolli byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, musí se najednou začít starat sama o sebe a najít si práci. To se ukáže jako poměrně nelehký úkol, protože Hildur postrádá jakékoli praktické schopnosti a dovednosti. Štěstí se na ni usměje až v malém obchůdku Astropia, světě komiksů, anime, fantasy a RPG. Novou prací se život Hildur od základu změní.

Film Astropia nahlíží do světa hráčů RPG (her na hrdiny) a nenechá vás na pochybách, že podobná dobrodružství mohou být skutečně pro každého. Dějové linie oddělují komiksová okénka, ale realita se s fikcí prolíná tak dobře, že budete pochybovat o jejích hranicích.

Role naivní krásky Hildur se ve filmu Astropia zhostila Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir, která roku 2003 získala titul Miss Island. Patří také ke známým tvářím islandského televizního vysílání: moderovala například výběrová kola, z nichž vzešel islandský účastník hudební soutěže Eurovize, anebo populární kulturně-společenský televizní pořad Kastljós.

Film promítáme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz

Trailer s českými titulky

Promítání pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt a produkční společností Icelandic Film Company.