Premiéra dánského filmu Boj

Snímek Boj dánského režiséra Tobiase Lindholma vstoupí do českých kin 28. dubna 2016, a to pod hlavičkou KVIFF Distribution. Po Sorrentinově Mládí jde o druhý společný počin MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms, které tento distribuční label tvoří. Jejich krédem je nabídnout do kin autorsky nejvýraznější snímky současné světové produkce, ke kterým by se jinak čeští diváci dostávali obtížně. Boj je strhující válečné drama o lidské vině a svědomí, které si hned po svém prvním uvedení na filmovém festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace u publika i odborné kritiky. Například list The Guardian Boj označil za „uchvacující a provokativní dílo“. Úspěchy na zahraničních filmových festivalech Boj začátkem roku završil nominací na ceny Americké akademie filmových umění a věd za nejlepší zahraniční film.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Jak už je u výrazného dánského režiséra a scenáristy Tobiase Lindholma zvykem, zpracovává každé téma ve velmi osobním a psychologicky precizním zaujetí a své „obyčejné“ hrdiny staví do extrémních životních situací, v nichž tito musí během pouhého okamžiku provést nějaké klíčové rozhodnutí, a poté čelit všem následkům, které taková volba přináší. Režijně a scenáristicky je podepsán pod znamenitým dramatem přepadení nákladní lodi somálskými piráty ÚNOS (Kapringen, Dánsko 2012), dlouhodobě také spolupracuje s jiným špičkovým dánským tvůrcem Thomasem Vinterbergem, naposledy na snímku HON (Jagten, Dánsko 2012) o lidské štvanici na křivě nařčeného učitele. A právě i Lindholmův nový snímek BOJ (Krigen/A War, Dánsko 2015), jenž zachycuje vojenského důstojníka, jehož okamžité rozhodnutí v situační tísni na zahraniční vojenské misi znamená nekompromisní soudní dohru po jeho návratu domů a trvalé následky pro jeho rodinu i vlastní svědomí, se vyznačuje strhující psychologickou drobnokresbou hlavních postav. V čele s excelentním režisérovým dvorním hercem Pilouem Asbækem. Roli jeho manželky ve filmu Boj ztvárnila česko-dánská herečka Tuva Novotny.

krigen

Tobias Lindholm (nar. 1977) patří k nejpozoruhodnějším autorům současného dánského filmu. Absolvoval katedru scenáristiky na Dánské národní filmové škole (2007). Následně pracoval pro televizi, kde na sebe upozornil jako jeden z autorů seriálu Borgen (od roku 2010), který byl oceněn prestižní britskou Cenou BAFTA. Jako scenárista velmi úzce spolupracuje s předním dánským filmařem Thomasem Vinterbergem, s nímž napsal scénáře k oceňovaným filmům Submarino (2010) a Hon (Jagten, 2012), které byly uvedeny i v českých kinech. Českým divákům byl karlovarským festivalem zprostředkován i Lindholmův celovečerní debut R (2010), mnohdy označovaný za nejlepší vězeňský film posledních let. Následoval Únos (2012), jenž rovněž zobrazuje syrovou autenticitu současné reality. V dubnu přichází do kin jeho nejnovější snímek Boj, jenž se dostal do nejužší oscarové nominace a právě čeká na vyhlášení výsledků.

Krigen | A War
drama, Dánsko, 2015, 115 min

■ režie: Tobias Lindholm
■ scénář: Tobias Lindholm
■ kamera: Magnus Nordenhof Jønck
■ hudba: Sune Rose Wagner
■ hrají: Pilou Asbæk, Tuva Novotny, Dulfi Al-Jabouri, Dar Salim, Søren Malling
■ distribuční premiéra ČR: 28. dubna 2016