Přehlídka severských filmů SCANDI nabídne dánské premiéry

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájí autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona. Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února. Ve stejný termín proběhne přehlídka i v dalších 17 městech ČR.

 „Scandi oslavou pestrosti severské kinematografie a letošní ročník je z tohoto pohledu skutečně reprezentativní. Setkávají se tu klasické filmy autora, který změnil světovou kinematografii a kompletní retrospektiva dvou mladých dánských filmařů, kteří ztělesňují současné realistické trendy. Scandi ukazuje, jak vitální a všestranné severské kinematografie jsou,” prozrazuje šéf české kinodistribuce Film Europe Vít Schmarc.

Scandi premiéry: Zaostřeno na Dánsko

Den před oficiálním startem proběhne warm-up Scandi v kině Atlas, který uvede perverzní a vyšinutou tragikomedií Tak pravil Bůh. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze (Ukrutně šťastni) zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Film o pokřivené lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu.

V čistokrevném revenge thrilleru Darkland se úspěšný kardiochirurg Zaid vydává na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně.

Třetí dánskou novinkou je komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse a suverénní Marie. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého.

Noer / Lindholm: Nový design reality

Elitní dánští režiséři Michael Noer a Tobias Lindholm sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat. Ačkoliv debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R, vydali se posléze jinými směry. Zaujetí “novým designem reality” je přesto spojuje. Na festivalu Scandi bude vůbec poprvé možné vidět všechny jejich filmy pohromadě.

  • Boj – T. Lindholm – Napínavý thriller vykresluje portrét muže, jenž se snaží vnitřně vyrovnat s vinou a pocitem selhání.
  • Nordvest – M. Noer – Zoufalá fuga z kodaňského předměstí, která vyniká zběsilým, přitom hypnotickým tempem, autentickým herectvím a virtuózní kamerou.
  • R – T. Lindholm, M. Noer – Strhující, bezmála dokumentárně laděný debut, se vyhýbá všem klišé a zachycuje bez příkras nelítostné prostředí dánského vězení.
  • Tři slova – M. Noer – Netradiční milostný příběh odehrávající se na sklonku života v pečovatelském domě.
  • Únos – T. Lindholm – Režisérův samostatný debut je komplexní psychologickou i sociální analýzou tématu novodobého pirátství.

Stuchlý & Schmarc uvádějí: Bergman 100

Projekt Bergman 100 vzniká jako spolupráce několika různých institucí, které spojuje zájem o dílo a odkaz jednoho z nejvýznamnějších filmařů všech dob – švédského režiséra Ingmara Bergmana. Cílem projektu je najít společné zastřešení pro odlišně pojaté akce, které se rozhodly uctít významné výročí. Vedle divadelních inscenací, přednášek a výstav to budou i filmové projekce. Výběr pěti snímků švédského mistra ozdobí letošní Scandi. “Hry (jakkoli kruté), sny (jakkoli tíživé) a vzpomínky (šťastné stejně jako ty tragické) stojí v epicentru pěti filmů, které jsme z mistrovy bohaté filmografie vybrali jako ty subjektivně nejdůležitější. Nešlo nám o popularitu, ale o jejich nadčasovost,” prozradil k selekci dramaturg Scandi Aleš Stuchlý.

  • Persona – Nejhlubší, nejkomplikovanější a formálně nejradikálnější snímek, který vznikl v době Bergmanovy těžké nemoci provázené tvůrčí krizí, pojednává mimo jiné o nebezpečném prostupování vlastní osobnosti a nasazené masky. Film zahájí festival 1. února v kině Světozor.
  • Fanny a Alexandr – Velkorysý tříhodinový projekt je rodinnou kronikou situovanou do první dekády minulého století, která se zrodila z režisérových autobiografických vzpomínek na dětství. Za strhující měšťanskou fresku si Bergman odnesl čtyři Oscary.
  • Mlčení – Film, který zkoumá duševní a citovou krizi dvou sester: intelektuálky Ester a živočišné Anny, které se octnou ve fiktivní zemi v předválečném stavu. Tři slavné erotické scény z tohoto filmu ve své době vyvolaly skandální reakci a vedly dokonce k obvinění režiséra z pornografie.
  • Podzimní sonáta – Komorní drama dvou žen, které se od sebe fatálně vzdálily, a jejichž neporozumění se zdá být nepřekonatelné.
  • Scény z manželského života – Jeden z nejupřímnějších milostných příběhů v dějinách kinematografie je pronikavou analýzou partnerských vztahů a problémů, které vzájemné soužití zákonitě provází.

Best of Scandi

Na Scandi se tradičně představí výběr divácky oblíbených severských filmů. V letošní selekci nechybí vítězný film Cannes 2018, držitel šesti Evropských “Oscarů” a kandidát na Zlatý glóbus, švédský snímek Čtverec. Dále se představí norská komedie Bezva chlap, Axelssonův akční thriller Okamžik zkratu, působivý dramatický debut Sámská krev Amandy Kernell, který získal prestižní LUX Prize za rok 2017. Posledním je komediální drama Téměř chlap, které zvítězilo na festivalu v Karlových Varech a získalo zde i ocenění pro nejlepšího herce.

Scandi Family

Severská odpoledne budou patřit filmům pro děti i rodiče. Autor kultovních thrillerů Jo Nesbø má i jiné záliby. Pro děti i (ne)dospělé stvořil postavu bláznivého Doktora Proktora, se kterou diváci mohou prožít hned dvě ztřeštěná dobrodružství. Mimo oblíbeného Doktora Proktora a prdícího prášku se poprvé objeví nejnovější příběh vynálezce Doktor Proktor a vana času. Pro rodinné odpoledne je připraven dobrodružný film Poslední král.

Filmy z festivalu Scandi budou dostupné v O2 Videotéce i v Alza Media (T-VOD) a také v T-Mobile Videotéce i Skylink Live TV (S-VOD).

Organizátorem přehlídky je distribuční společnost Film Europe Media Company.

SCANDI

  1. – 4. únor 2018

Praha – Světozor, Atlas, Evald
Brno – Kino Art
Frýdek-Místek – Nová scéna Vlast
Havířov – Kino Centrum
Hradec Králové – Bio Central
Jablonec – Kino Junior
Jihlava – Kino Dukla
Karlovy Vary – Kino Čas
Kolín – Kino 99
Krnov – Kino 70
Mariánské Lázně – Kino Slávia
Napajedla – Kino Napajedla
Olomouc – Kino Metropol
Plzeň – Moving Station
Prostějov – Kino Metro 70
Uherské Hradiště – Kino Hvězda
Veselí nad Moravou – Kino Morava
Zlín – Golden Apple Cinema