Přehlídka severských filmů NORDFEST

Kde:  Kino Evald (Národní 28, Praha 1)

Kdy30.10.2014 (Celý den)05.11.2014 (Celý den)

Komorní kino Evald, distribuční společnost CinemArt a Skandinávský dům pořádají od 30. 10. do 5. 11. 2014 další ročník festivalu současných severských filmů NORDFEST.

Skandinávský dům zajišťuje tři promítání a tři doprovodné přednášky. Promítání nabídnou dva nejlepší snímky z projektu Severské filmové čtvrtky a doplní je zástupce z festivalu Finská válka ve filmu.

Festival 30. 10. v 17:30 zahájí čtení ze starých českých cestopisů o Islandu Cesta na Sever. O den později promítneme od 19 hodin vtipný norský snímek Muž, který miloval Yngveho. První listopadové pondělí 3. 11. se můžete těšit na finské válečné drama Slib. V úterý 4. 11., po cestopisné přednášce Zdeňka Lyčky o jeho cestě na lyžích napříč Grónskem, uvidíte chytrý dánský thriller Tak trochu jiná lovestory. Doprovodnou část festivalu pak ve středu 5. 11. uzavřou historky ze Severu naší kolegyně-blogerky Emy.

Akce Skandinávského domu:

30. 10. 17:30 Cesta na Sever III: Island
31. 10. 19:00 Muž, který miloval Yngveho (Norsko, 2008)
3. 11. 19:00 Slib (Finsko, 2005)
4. 11. 17:30 Na lyžích napříč Grónskem
4. 11. 19:00 Tak trochu jiná lovestory (Dánsko, 2007)
5. 11. 17:30 Ema mele o Severu

Filmy promítáme v originálním znění s českými titulky.
Program celého festivalu na www.nordfest.cz a www.evald.cz.

Vstupné: 99 Kč (filmová promítání), zdarma (přednášky)
30. 10. 17:30
Cesta na Sever III – Island
Čtení ze starých českých cestopisů po Islandu

Jak viděli Island jeho dávní čeští návštěvníci? Která místa navštívili a jak smýšleli o jeho obyvatelích? Jaké zprávy o svérázných Islanďanech a jejich životních zvycích nám zanechal Daniel Strejc Vetter, který ostrov navštívil v první polovině 17. století? A jak na jeho dílo navázal Jan Josef Svátek, jehož Ultima Thule vyšla roku 1913? Čím zapůsobila země ohně a ledu na učitele měšťanské školy Karla Zákouckého? Komu posílal Islandské dopisy Zdeněk Němeček? Pojďte se vydat v literárních stopách dávných českých cestovatelů za poznáním pohádkově krásné země ledovců, sopek a vodopádů. Možná zjistíte, že mnohé se za tu dobu ani moc nezměnilo. Čtení ze starých cestopisů po Islandu doplní promítání fotografií z dob dávno minulých i ze současnosti. Původní autorský pořad Skandinávského domu.

31. 10. 19:00
Muž, který miloval Yngveho (Mannen som elsket Yngve, Norsko, 2008, 99 min)
To nejlepší ze Severských filmových čtvrtků

Jarlemu Kleppovi je sedmnáct, hraje na kytaru a zpívá v punkrockové kapele a snaží se odlišovat od ostatních – účesem, oblečením, názory i hudbou, kterou ztotožňuje s životním stylem. V radikálních názorech na společnost ho do velké míry ovlivňuje nejlepší kamarád Helge Ombo, pocházející z rodiny angažovaných komunistů. Jarle si ve svém životě nemůže na nic stěžovat. Školou prochází bez větších problémů, pro svou matku Sáru představuje to nejdražší na světě, na večírcích paří s kamarádem Helgem a ve vztahu s přítelkyní Katrine je zcela spokojený. Všechno klape až do chvíle, kdy do školy nastoupí nový student – Yngve Lima z Haugesundu. ČSFD (74%)

3. 11. 19:00
Slib (Lupaus, Finsko, 2005, 112 min)

Film sleduje osudy tří mladých dívek, které roku 1939 vstoupily jako dobrovolnice do ženské paravojenské organizace Lotta Svärd. Finské lotty působily ve válce se Sovětským svazem jako telefonistky, navigátorky či polní zdravotnice. Po konci druhé světové války byla organizace zakázána a označena za fašistickou. Slib se řadí mezi novodobé finské válečné filmy se silným vlasteneckým vyzněním, které jméno lott očišťují. Titulní roli ztvárňuje jedna z nejvýraznějších finských mladých hereček Laura Birne (Očista, Perly a svině). ČSFD (77 %)

4. 11. 17:30
Na lyžích napříč Grónskem
Cestovatelská přednáška Zdeňka Lyčky

Grónský pevninský ledovec… Jak ve skutečnosti vypadá ten velký bílý flek na mapě? Žijí tam vnitrozemští obři a další bájné bytosti z inuitských mýtů a pověstí? Dovedete si přestavit, co to znamená jít 28 dní na lyžích v třicetistupňových mrazech, neustálém větru a sněhových bouřích, kdy Vaším jediným pětihvězdičkovým hotelem je malý stan, který si vezete s sebou na saních zvaných pulk? To vše a mnoho dalšího se dozvíte z přednášky Zdeňka Lyčky, bývalého českého velvyslance v Dánsku (2008-2013), který se třemi dánskými kamarády přešel v r. 2011 Grónsko ze západu na východ.

4. 11. 19:00
Tak trochu jiná lovestory (Kærlighed på film, Dánsko, 2007, 105 min)

Jonas žije na předměstí Kodaně s manželkou a dvěma dětmi poklidným a jednotvárným životem. Jednoho dne však dojde v jeho životě k nečekanému zvratu, když se stane účastníkem a pravděpodobně i viníkem dopravní nehody, při níž se vážně zraní mladá žena Julia. Julia je převezena do nemocnice, kde se druhý den probudí se ztrátou paměti. Za komických okolností si Julia a její příbuzní spletou Jonase s jejím novým exotickým přítelem Sebastianem. Jonas se rozhodne přijmout novou identitu, díky níž se mu otevře nový svět neomezených možností. Život ale nelze postavit na fantazii a falešných snech, a tak ani Jonas neunikne nepříjemné konfrontaci se skutečností a je nucen postavit se pravdě tváří v tvář. ČSFD (75 %)

5. 11. 17:30
Ema mele o Severu
Autorské čtení blogerky píšící nejen o Severu

Ema mele blog (http://emamele.wordpress.com). A k pobavení kamarádů (zpravidla těch, o kterých nepíše) i občasnému rozptýlení dalších čtenářů na něj sepisuje historky ze života. Sebeironické, protože brát se vážně jí připadá poněkud omleté. Lakonické, protože nesnáší zbytečné řeči. Provokativní, protože boření tabu je adrenalin a kvůli pointě by z placu upsala duši ďáblu. Na autorském čtení v rámci Nordfestu za doprovodu fotek z Finska a Švédska přednese politicky nekorektní historky spojené se Severem, severskou povahou, kulturou i jazyky. Čtení se koná pod záštitou Skandinávského domu.

Festival pořádají
Za podpory
   
Partneři