Derniéra představení Expedice: Má láska! královéhradeckého Divadla Drak

Bílý ostrov září. Ztracený uprostřed ledového oceánu vydává světlo, přestože to nikdo nevidí. Právě teď, když sedím ve Stockholmu a píšu tyto řádky, obklopuje Bílý ostrov záře.

Nikdo to nevidí. Ale ostrov září dál.

Inscenace vychází z knihy Expedice: Můj milostný příběh švédské autorky Bey Uusmy (2013, č. vyšlo v roce 2018 v překladu Heleny Stiessové). Vydává se po stopách tříčlenné pionýrské expedice inženýra Andréeho z roku 1897, která se neúspěšně pokusila dobýt severní pól s pomocí horkovzdušného balónu.

Tento dobrodružný příběh se dočkal řady zpracování včetně toho filmového ve snímku Let Orla, který byl nominovaný na Oscara. Na českých jevištích se však objevuje vůbec poprvé. Skrývá v sobě romantického ducha objevování a objevitelství, tragiku lidských osudů, které se předčasně završily kdesi v polární pustině, nenaplněnou osudovou lásku i řadu úsměvných, groteskních momentů souvisejících se samotným záměrem expedice. Vždyť koho by to napadlo, chtít dosáhnout severního pólu zrovna v balonu? Tvůrcům inscenace, hostujícímu režiséru Filipu Homolovi a scénografu Robertu Smolíkovi, se tragikomická povaha příběhu stala inspirací pro vznik konceptu založeného na výrazné vizualitě kombinující prvky klauniády s obrazivostí loutkového a objektového divadla, který společně s dominantní hudební kompozicí slibuje sugestivní divadelní zážitek.

Foto: Milan Hajn

Námět: Bea Uusma
Scénář a režie: Filip Homola
Scénografie: Robert Smolík
Hudba: Filip Homola a Michal Kořán
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná

Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Šimon Dohnálek, Luděk Smadiš, Milan Žďárský

Určeno divákům od 9 let.

Více informací o představení a vstupenkách naleznete na stránkách divadla.

Foto: Milan Hajn