Přednáška Švédské Laponsko

Zveme na promítání z pěti výprav do švédského národního parku Sarek.

Sarek je symbolem evropské divočiny, nejstarším evropským národním parkem a rovněž posledním místem bez jakýchkoli stop lidské činnosti díky nejpřísnější ochraně přírody. Na seznamu UNESCO jej najdeme jako oblast Laponia včetně částí sousedních národních parků Stora Sjöfallet, Padjelanta a Muddus. V Sareku leží nejkrásnější evropská říční delta s neprostupnými močály, sevřená mezi ostré štíty. Žijí zde největší losi, je domovem medvědů, rosomáků, rysů a stovek sobů. Je tu i pomyslný evropský pól nedostupnosti, nejvzdálenější místo od jakékoli sjízdné cesty, ochrana přírody zahrnuje i bezletovou zónu. Nachází se zde jediné evropské nunatky, neboli štíty vystupující z ledovce. V zelených údolích na sklonku léta dozrávají lány obřích borůvek, morušek a brusinek, které zde nemá kdo vysbírat.

Kromě Sareku se podíváme i na nejvyšší horu Švédska Kebnekaise (2108) a do jejího okolí. Kebnekaise je nejvyšší horou celé Euroasie severně od polárního kruhu. Pomyslně se projdeme po švédské královské cestě Kungsleden, ale zavítáme i mimo ní, do horských údolí, kam se již mnoho turistů nepodívá. Oblast Kebnekaise uvidíme i v zimě. Vžijeme se do atmosféry polárních expedic se psími spřeženími a dovíme se něco o polární záři. Mezi českými turisty se v posledních letech stává oblast stále populárnější díky heliskiingu a nejjistějším sněhovým podmínkám v Evropě.

Na závěr zavítáme do brány švédského Laponska, nejsevernějšího švédského města, Kiruny. Kiruna vznikla před 100 lety díky železné rudě. Kvůli rudě byla vystavěna 1600 km dlouhá železniční trať Stockholm – Narvik, po které dnes jezdí nejtěžší nákladní vlaky světa. Důl švédské státní firmy LKAB je největším podzemním železnorudným dolem světa. Kvůli rudě se za podpory místních obyvatel momentálně asi třetina města stěhuje. Turisty přitahuje i první a nejznámější ledový hotel, do kterého rovněž zavítáme.

Přednáší Helena Křenková.

Přednáška je realizována za finanční podpory městské části Praha 7.