Prahou ve stopách Penttiho Saarikoskiho

Na přelomu let 1966 a 1967 strávil několik týdnů v Praze finský prozaik, básník a překladatel Pentti Saarikoski. Ve Finsku už tehdy patřil k hlavním hlasům nastupující spisovatelské generace, ale většina ho přesto znala spíš jako nevázaného bohéma, zaníceného levicového aktivistu, pověstného sukničkáře a nepolepšitelného alkoholika, kterého tato neřest nejednou přivedla na hranici deliria. Do Prahy Saarikoski vyrazil, aby se zde setkal se svou tehdejší láskou, východoněmeckou básnířkou Sarah Kirsch. Čekání si zkracoval alkoholem, bloumáním po městě, rozhovory s místními i s cizinci, a především psaním nekonvenčních deníkových záznamů, které finsky vyšly poprvé roku 1967 a od té doby si našly desítky tisíc nadšených čtenářů. Česky vyšel Čas v Praze (Aika Prahassa) poprvé roku 2017 v nakladatelství Dybbuk.

Po stopách Saarikoskiho pražského pobytu a jeho neotřelého textu se v rámci festivalu Dny Severu 2019 vydáme s českou překladatelkou Lenkou Fárovou. Od náměstí Kinských vyrazíme k Saarikoskimu bytu v někdejší ulici Rosy Luxemburgové (dn. Kroftova), přes most legií přejdeme k básníkově oblíbené vinárně Viola a kolem Betlémské kaple zamíříme k pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí, protože i tomuto českému reformátorovi finský bohém věnoval ve své próze pár řádků. Cestou nás čeká několik zastavení a čtení ze Saarikoskiho knihy Čas v Praze.

Sraz: Náměstí Kinských, u fontány, odchod v 18.00

Očekávaná délka procházky: 90 minut

Zájemce prosíme o rezervaci účasti na procházce e-mailem na info@skandinavskydum.cz.

Počet účastníků je omezen.

Akce je zdarma.

Jsem na molu. Někdo si jde zaplavat. Nese ručník tak, že ho vleče po zemi, chytá se na něj jehličí, a takhle nosívaj ručník jenom krásný holky. Tady se na domech nedá poznat, jestli jsou to bývalý paláce, ve kterejch teď sídlej úřady, nebo bývalý úřady, ve kterejch se hraje divadlo.

Pentti Saarikoski, Čas v Praze, přel. Lenka Fárová